| ZvT a întrebat:

Am şi eu două întrebări . Jucam şah cu un prieten şi am dus pionul pe ultima linie de pe tablă , cum el nu îmi luase decât un nebun am înlocuit acel pion cu nebunul luat şi s-a nimerit să am 2 nebuni pe aceeaşi culoare . Este legal în şah să ai doi nebuni pe aceeaşi culoare ? Şi încă ceva , dacă regele e atacat de doua piese este sah mat ? Chiar dacă el are mutări disponibile ?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este voie sa ai doi nebuni pe aceeasi culoare.Nebunul care l-ai luat cu ajutorul pionului il muti pe culoarea opusa.
In legatura cu regele, nu este sah mat daca are mutari disponibile. Poti muta din sah de la cele doua piese care il ataca, atunci nu este mat.

2 răspunsuri:
| YoOYoO a răspuns:

Sal'tare!
In completarea lui Razvan, pot sa iti mai zic si ca, atunci cand regele nu mai poate face nicio mutare, atunci cand este incercuit de piesele adverse, se numeste pat si nimeni nu este castigator.
Abracadabrabye!

| ZvT explică (pentru YoOYoO):

Noi jucăm altfel. Care dă pat pierde. Mi se pare cel mai corect. Mulţumesc la amândoi pentru răspunsuri.