| sabin89 a întrebat:

O problema putin mai neobisnuita. E tot de logica, dar de alt gen. Sunt sigur ca pe asta nimeni nu o mai poate confunda cu tema. Sau, mai poti sa stii? Orice e posibil in ziua de azi happy Deci, pe o tabla de sah sunt patru piese: cei doi regi, un pion alb si dama neagra. Pozitia este asta: Regele alb este la b8, regele negru la a4, pionul alb la a7 (deci mai are un pas si transforma), iar dama neagra este la a2. Problema spune asa: "Negrul la mutare, castiga". Evident, contra oricarei aparari a albului. Si, tot evident, nu conteaza numarul de mutari. Cum rezolvati?

13 răspunsuri:
| AlxMro a răspuns:

Sigur nu se ajunge la pat sau remiza? Din cate imi imaginez (nu am tabla) Daca regele de alb tinde sa-si pastreze pozitia langa pion, nu reusesc sa trec de 10-15 mutari in care sa vad matul. Am sa revin dupa ce asez piesele.

| sabin89 explică (pentru AlxMro):

Nu pat, nu remiza. Castiga.

| sabin89 explică (pentru AlxMro):

? Mai revii sau ai renuntat?

| CuriousStuff a răspuns:

Albul ia regina, si de acolo e victorie pentru alb, sau trebuie sa joc albul prost in asa fel incat sa castige negru? In pozitia spusa de tine daca e randul negrului e deja sah mat.

| sabin89 explică (pentru CuriousStuff):

Stai ca nu inteleg. Cum daca negrul e la mutare e deja sah mat? N-are cum. Poate sa dea un sah, dar nu e mat. Si, da, negrul e la mutare. Iar albul nu joaca prost, joaca cum poate mai bine.

| CuriousStuff a răspuns (pentru sabin89):

Nu stiu de ce eu cand mi-am deseant tabla am pus regele negru la b2. Revin.

| sabin89 explică (pentru CuriousStuff):

Mult mau usor merge daca folosesti tabla naturala si piese naturale, decat sa desenezi.

| CuriousStuff a răspuns (pentru sabin89):

Din pacate nu am tabla de sah unde sunt acum. E destul de usor sa castigi daca joci in ambele parti, nu prea poti sa fii obiectiv. Sunt multe miscari si combinatii care se pot juca...
De exemplu poti sa muti regina in b3 si daca albul muta regele in a8 e sah mat. Sau daca muta la c8 poti urmari (si tine in sah) regele alb cu regina pana cand poti sa iei pionul, si pe urma avand rege si regina eu zic ca poti sa castigi...
Insa cred ca imi scapa ceva, insa sunt curios de raspuns.
Nu am jucat inca niciun joc de sah cap-coada si nici nu stiu tehnici, stiu doar regulile... Astept si eu raspunsul, sper sa-l dea cineva.

| sabin89 explică (pentru CuriousStuff):

Interesant ca nu mai vine nimeni cu vreo idee laughing Pe tine te scuz, daca zici ca stii doar regulile. Si daca nu-mi spuneai asta imi dadusem deja seama dupa unele afirmatii pe care le-ai facut. Ai zis, de exemplu, ca "daca albul muta regele in a8 e sah mat", ceea ce nu e. Ii poti da sah, dar nu e mat. Apoi ai spus "avand rege si regina eu zic ca poti sa castigi"; aici trebuia spus "sigur castigi"; nu e vorba de "poate", ci de "sigur, suta la suta", cand ai rege si regina iar el are numai rege. Nu e nicio critica, dimpotriva apreciez ca incerci. Ceea ce ma mira este ca din cateva miliarde laughing de useri de aici nu a jucat nimeni jocul asta. Probabil ca e mai interesant metin 2. O sa dau raspunsul mai tarziu.

| CuriousStuff a răspuns (pentru sabin89):

Multumesc ca m-ai iertat, imi plac aceste mici intrebari de logica insa unele ma depasesc, si cand vine vorba de sah chiar nu am habar, probabil un om care a jucat sah de doua-trei ori imi da mat in 20 de mutari. Dar imi place sa imi pun mintea la treaba cand am ocazia. happy Nu mai am desenul, insa imi amintesc pozitiile iar daca regele e la a8 si e un pion la a7 si regina muta undeva pe b, pionul nu poate muta in fata iar regele poate sa mute doar in b7-8, iar pe b e regina, deci sah mat. Sau ma insel asa rau? laughing

| sabin89 explică (pentru CuriousStuff):

Nu. Trebuie sa tii cont de alternanta mutarilor: dupa ce muta unul, trebuie sa mute celalalt. Deci, sa urmarim varianta inceputa de tine: 1. ai mutat dama la b3. 2. el a mutat regele la a8. 3...acum e randul negrului. Este drept ca in pozitia unde sta acum regele (la a8) nu mai poate sa mute nicaieri, dar nici nu trebuie sa mute, ca nu e randul lui. O sa mute dupa ce vede ce muta negrul. Daca negrul muta, de exemplu, dama la b4, sau la b2 sau oriunde pe coloana b, acum e randul albului, iar el nu are unde sa mute. Si situatia la care s-a ajuns se numeste "pat"; deci nu sah-mat. Ca sa fie sah-mat trebuie sa i se dea "sah", ori dama mutand pe b2 sau b4 nu da sah, ci doar face o mutare. Situatia de "pat"este echivalenta cu remiza, deci n-a castigat nimeni; e meci egal. Deci negrul evita sa-l puna in situatia asta, pentru ca el nu vrea egal, ci sa castige. Feel free sa intrebi orice referitor la pozitia asta. happy

| CuriousStuff a răspuns (pentru sabin89):

Oooo... Ma gandeam ca daca nu mai poate muta e sah-mat. Se vede cate cunsotinte am... Deci nici macar regulile nu le stiu asa de bine precum credeam.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fara suparare, dar acesta este un site in care ne ajutam reciproc. A pune intrebari de logica nu mi se pare ca are legatura cu tema site-ului, mai ales daca stii raspunsul.