| mariuseu12 a întrebat:

Am si eu o intrebare: cum se face ca sapunul vine intr.o multitudine de culori iar spuma este mereu alba?

Răspuns Câştigător
| EpicSmile a răspuns:

Are de-a face cu densitatea. Odata ce devin spuma, particulele de culoare sunt difuzate. Plus ca bulele sferice reflecta toate culorile, a caror suma acromatica e alb.winking xoxo

3 răspunsuri:
| camy417 a răspuns:

Din cauza ca acesta contine ou. si daca ai batut vreodata aldusul de ou ai vazut ca face o spuma alba

| mariuseu12 explică:

Revin cu mai multe intrebari de genu asta...big grin

| ConstantinCyofu a răspuns:

Buna intrebare, aceea care dau culoare cred ca sunt niste coloranti care in contact cu apa si cand se formeaza spuma dispar si de aceea spuma este de fiecare data alba.