| seducatorul007 a întrebat:

Daca samponurile au culori si mirosuri diferite de ce spuma lor e mereu alba

9 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Asta e intrebare de la Brainiac!

| danut a răspuns:

Nu au aceiasi culoare dar prin diluarea in apa samponul devine atat de putin in raport cu apa de spalat incat nu-i mai poti vedea culoarea. Probabil vazuta la microscop solutia are nuanta de baza a samponului.

| ejaxz a răspuns:

Inteligenta intrebarea
Banuiesc probabil din cauza ca au aceleasi ingrediente de baza, la care se adauga mirosurile etc

| marry a răspuns:

Trebuie sa se asemene si ele cu cevahee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Toate șampoanele au aceleași substanțe de spălare, diferă doar mirosul și culoare date de diferite extrase de fructe sau plante.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asta... da intrebare de postat la categoria "Stiinta si Filosofie"! Se presupune ca-i adanca! :-P

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Spuma este data de reactia dintre surfactanti si oxigen. Surfactantii, sau agentii de suprafata sunt niste substante care n-au legatura cu diversele parfumuri sau componente colorate din sapunul propriu-zis sau detergent.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deoarece contin h2so4, plutoniu si diversi agenti patogeni!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca in contact cu apa se dilueaza culoarea.