| respect45 a întrebat:

Sunt samponuri de diferite culori dar de ce cand se amesteca cu apa spuma este alba?

3 răspunsuri:
| valThina a răspuns:

Nu mi-am pus aceasta intrebare da si eu sunt curioasa d raspuns big grin...cred ca ar fi placut sa observam ca spuma va avea aceeasi culoare ca a samponului, nu? tongue

| nixy a răspuns:

Spuma apare atunci cand moleculele surfactantilor se aduna in jurul aerului si nu in jurul uleiurilor. Iar absolut toate formulele care sunt folosite intr-un sampon duc la culoarea alba. De obicei sampoanele au culori diferite, dar acestea sunt doar niste coloranti. Acesti coloranti se pierd in contact cu apa.

| Diio_8461 a răspuns:

Da in principiu este alba dar da in nuante de mov sau ma rog culoarea pe care o are samponu! Si sunt unele sampoane care au mult parfum in ele... puneti dinacela in apa sa vezi ce bine te simti!happy