| Lumy_9658 a întrebat:

Am si eu un catelus lup in varsta de aproape 2 luni si isi face nevoile unde are chef. Cine imi poate spune cum il pot dresa in asa fel incat sa isi faca nevoile pe paturica lui?

Răspuns Câştigător
| lifeisperfekt a răspuns:

Cainii trebuie sa inteleaga si sa invete care sunt locurile acceptabile pentru a se usura. In cele din urma nu putem evita "chemarea naturii" iar daca nu acordam atentie dresajului legat de eliminare, animalul nostru de companie isi va face nevoile oriunde.

La inceput trebuie sa alegem un loc care va ramane stabilit ca zona in care cainele va invata sa-si faca nevoile in casa. Cainelui nu ii place sa aiba "cuibul" murdar asa ca va cauta un loc pentru a se usura. Putem urmari comportamentul cainelui in timp ce isi face nevoile afara pentru a putea detecta semnele de avertizare atunci cand este in casa. Cand credem ca e momentul, luam cainele si il ducem in zona special amenajata (de preferat o cutie cu nisip) si nu plecam de langa el pana nu a terminat.

O metoda de a-l invata sa-si faca nevoile doar in anumite momente ar fi sa folosim o comanda atunci cand se usureaza, pentru a creea, cu timpul, o conexiune intre un cuvant si eliminare. De asemenea, trebuie sa avem un program clar de hranire pentru a putea prezice, dupa ceva vreme, momentele in care cainele trebuie sa se usureze si pentru a folosi comanda.Eu sper ca te-am putut ajuta.Pa!happy

3 răspunsuri:
| lifeisperfekt a răspuns:

Si mai poti gasi si aici : http://www.dresaj-caini.ro/......-casa.html :)

| lifeisperfekt a răspuns:

Si aici : http://www.animalutul.ro/......-casa/587/ :).Imi cer acuze ca tot adaug dar acum am gasit si na...scuze.Pa!

| lifeisperfekt a răspuns:

Multumesc frumos pentru fundita, ma bucur ca te-am putut ajuta si sa stii ca o fac de cate ori ai nevoie cu mare, mare placere!happy