| PustoaickaAna a întrebat:

Am un papagal (perus) mascul si e adult. ii ete frica de mine si ma ciupeste nu stiu ce sa-i fac sa nu se mai teama de mine...in ultima vreme nu prea mai pot sa-l bag in cusca dupa ce iese...
si are penele f mari. si zboara in toata casa. sa ma duc la veterinar sa-i "cupez" penele?(scuze categoria)

Răspuns Câştigător
| Alexakos a răspuns:

Cu veterinarul eu zic nu.
papagalu are nevoie ca oricare animal de iubire. joaca-te cu el mangaiel vorbestei ca asta le place. dai tu de mancare si apa. pe mine ma tot ciupea cand bagam de mancare sau apa dar dupa aia nu m-ai aveam treaba. sau sa-i dai sa manance din palma de multe ori o sa se obisnuiaca. sau sa-i dai de mancare el mananca si spui bravo, bun baiat, si il mangai. vrea afectiune ca sa il castigi vorba aia. si daca tot e perus si vorbeste nu? atunci vb mai mult cu el. si joaca-te iar cu el. si incearca sa nu iti fie frica de el. (stiu din proprie experienta) laughing)

2 răspunsuri:
| Alexakos a răspuns:

Aaa si vezi ca ii place afara asa ca cu cat e mai mult afara si se joaca cu tine cu atat e mai bine. (acum sper sa nu gresesc)

| NoInteres a răspuns:

Da, du-te.cupeazale
si incearca sa il alinti... sa il mangai... sa ii dai tu de mancare din palma. sa inteleaga ca tu nu esti monstrul papagalilor rolling on the floor
fundy?batting eyelashes