| cr1571n3l a întrebat:

Salut, am un papagal (perus) de vreo 2 ani l-am luat, cum sa il fac sa nu se mai teama de mine? mai demult am avut un papagal la fel venea pe umar, pe mana, venea si manca din farfuria mea, si ala nu se temea ca asta, ii dau incontinuu drumul prin camera, cel mai mult sta la oglinda, nu stiu ce face, cateodata incerc sa il ating si ma ciupeste, ce sa fac sa nu mai fie atat de fricos? de cele mai multe ori zboara cand incerc sa il ating.cum as putea sa il dresez?(sa il fac sa nu se mai teama de mine?)...

Răspuns Câştigător
| andreea171998 a răspuns:

Incearca sa-l ademenesti cu mancare sau sa ii aduci alt papagal care sa fie dresat si can dil va vedea pe acela, sa vina si el.mult succes

1 răspuns:
| Sigmund a răspuns:

Am si eu o pereche de perusi.Pana sa se joace, a trebuit o perioada de acomodare in care am vorbit mult cu ei. Sfatul meu este sa petreci cat mai mult timp cu el, sa-i vorbesti exact cum i-ai vorbi si celui mai bun prieten.In cele din urma se va obisnui cu tine si va sti ca ii este bine alaturi de tine si in curand il vei putea mangaia.L amine a fuctionat.Succes!