| cristina93 a întrebat:

Cum sa fac un papagal (baiat cam 2 ani) sa nu se mai teama de mine? Il am de la cineva, si nu ma lasa sa pun mana pe el, inainte ma si ciupea, dar acum nu ma mai ciupeste, cand bag mana in cusca pentru a-l scoate afara, zboara prin cusca( faca ravagii) Imi doresc sa il fac sa nu se mai teama. Am avut inainte alt papagal dar care a murit de batranete, l-am dresat, statea pe umeri, cap, era in stare sa se bage in farfuria mea cand vedea ca mananc fara el, vroia sa bea apa din pahar, zbura ca un profesionist. sigh dar l-am dresat cand eram mai mica, si nu mai stiu cum am facut. Cateva sfaturi?

Răspuns Câştigător
| florar a răspuns:

E, cumva, perus? oricum, cu rabdare vei reusi. cauta o colivie care se detaseaza de baza si vei putea face curatenie doar indepartand usor colivia de pe baza
cand bagi mana in cusca se sperie
dresura se face cu momeli si mita
vina la el cu bunatati vorbeste cu el cu voce subtirica si alintata(baby talk)bunataile le stii nu uita salata verde cu timpul se va imprieteni
sa il hranesti numai tu, sa cureti numai tu, etc
. am avut si eu in romania, era atat de bland, exact cum ai povestit, dar un prieten a lasat usa deschisa si a zburat cu vrabiile
de obicei o pereche i face fericiti, dar nu se mai imprietenesc cu noi

15 răspunsuri:
| MeimeiPinguinu a răspuns:

E un caine matur acum, pana il vei dresa va putea dura cat-va timp pentru ca e mare, oricarui animal care se sperie prima data stai la departare de el si aruncai mancareiar apoi mergi incet aplecata spre el cu mana intinsa in asa fel sa creada ca acolo e mancare si sa nu se sperie, daca ajungi la el mangaiel si da-i de mancare, apoi incearca sa te joci cu el, si tot asa pana se va obisnui cu tine, poate are un soc de cand a fost mic si de aia e acum asa.Succeshappy

| MeimeiPinguinu a răspuns:

Aww scuze am crezut ca te referi la caine ca ma gandeam la ceva si am fost cu niste prietenilaughing, nu baga inseama ce am scrislaughing, papagali mei pe care i-am avut erau speriati mai mereu de minehee hee

Shin
| Shin a răspuns:

Joaca-te cu el mult timp. Da-i sa manance din mana ta. Arata-i ca oricat stai pe langa el, nu are de ce sa-i fie frica.
Shin

| cristina93 explică:

Face ravagii* scuzehee hee

| Swany a răspuns:

Pune. ti in palma mancare.si incearca sa-l convingi sa manance din palma big grin

| Little Kid a răspuns:

2 ani? este deja matur. daca vroiai sa fie prietenos cu tine trebuia sa il iei de pui, 3-4 luni pentru a se obisnuii cu prezenta ta.trebuie sa ai multa rabdare.
P. S.:imi poti pune alte intrebari prin mesaje private.am si eu perus mascul si am avut si eu nevoie de sfaturi.acum e dresatthumbs up

| bonny a răspuns:

Am si eu aceeasi parola daca vrei sa vb add me aliss_sweet_girl

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu ce ai putea face pentru ca si eu am aceeasi problema.si papagali mei cand vreau sa mi se urce pe deget fug prin colivie, si nu ma lasa sa ii scot afara. Dar sper ca site-ul asta cum sa dresez un perus sa-ti fie de ajutor.Eu am incercat si mergebig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cristina eu am aceeasi problema am 9ani si nu stiu ce sa mai fac.As vorbi cu un specialist! Ce sa fac? Oare e bolnav?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Stiti cumva ce sa fac, deoarece este rau, si m-am purtat urat cu el(il speriam)mai am vreo sansa cu el?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu trebui sa-l iei din cusca lasa-l afar si ancearca sa-l iei sal bagi la loc prima data :caci din cusca se sperie

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cristina si eu am doi papagal dar daca ii iau in mana ma ciupe de nu mai pot acum ii iau in manusa si cand ciupe ma doare mai putin

| anonim_5372 a răspuns:

Poate se simte singur, mai poti sa ii iei un alt papagal.:]

| annastasha a răspuns:

Da cristian te inteleg. a, si eu papagal de vreo 3 luni dar in am la mine de vreo 2 saptamini, si e foarte speriat, cind bag miina in cusca, fuge toata cusca, nu vrea sa manince din miina mea, cind il iau in miina apu ma musca, ce sa fac, da-ti-mi un sfat, please!

| rem009 a răspuns:

E femala? Femelele sunt foarte incapatanata daca partea carnoasa de pe nas e mai albastra e mascull daca e crem e femela. Daca e mascul incearca sa pui mana in fata coliviei sa se obisnuiasca cu ea apoi baga mana in colivie si nu faci miscari bruste daca nu vrea insista. Daca nu vrei sa zboare taiei aripile, dar ai griga sa ii tai doar penele primare. Mult succes!