| scorpionalb a întrebat:

Am un post de radio cum fac sa ma conectez ca admin?

4 răspunsuri:
| dorikut a răspuns:

Presupun ca este vorba de un post de radio online bazat pe Shoutcast si iti raspund:

1. Conectarea ca admin se face prin intermediul unui browser web introducand in bara de adresa http://IP:PORT, unde IP este adresa IP a postului tau de radio, iar PORT este portul pe care shoutcast emite. Portul este definit in sc_serv.conf de valoarea variabilei PortBase, iar parola este memorata de variabila AdminPassword. (daca variabila AdminPassword este comentata - prin ";" {punct si virgula} inaintea liniei sau nu exista, aceasta este aceeasi cu parola de emisie memorata de variabila Password).

2. Pentru a emite vei avea nevoie de Winamp SHOUTcast DSP Plugin si Winamp sau de un program specializat (gen SAM Broadcaster).

Iti reamintesc ca parola de emisie o gasesti in sc_serv.conf ca valoare a variabilei Password.

Succes! :)

| Malphas a răspuns:

Scrii "Admin" la utilizator si parola pe care ai ales-o.

Răspuns utilizator avertizat
| Marius_6821 a răspuns:

Pai dai la dministrator: la usser scrii admin si la pass pui parola de la radio