| ♣ Ma®®yE [;x] a întrebat:

Am vazut un documentar in care zicea ca Cristos avea un copil nelegitim cu Maria Magdalena. Voi ce credeti?

Răspuns Câştigător
RaduCiocan
| RaduCiocan a răspuns:

Cel mai probabil sunt pure speculatii. Nu exista documente atestate istoric care aa arate ca Isus ar fi avut mostenitori.

16 răspunsuri:
| claudiarebecca a răspuns:

Pt informare initial - citeste codul lui da vinci. si pe urma vezi ca apar alte surse de documentare la tot pasul. posibil sa fie adevarat. in mod sigur exista oameni care sustin acest fapt.

assiris
| assiris a răspuns:

Eu cred ca nu, in 2000 de ani nu s-a aflat nimic in legatura cu aceasta dar azi o seama de cercetatori, nu stiu ce sa mai scorneasca pentru a vinde la public produsele lor.

| sabina a răspuns:

Povestea Porcului.

eileen
| eileen a răspuns:

Assiris are dreptate, s-au trezit "oamenii de stiinta" in laborator cand nu mai aveau ce inventa si au zis: hai sa prostim lumea, mai scoatem un ban. E o porcarie ce erezii se scot acum si e si mai porcarie cata lume ignoranta cred gogomaniile astea. Daca Dl Iisus ar fi avut un copil, nu crezi ca ar fi scris despre el in Biblie? Nu ar fi fost el mai important ca si ucenicii?
Cat despre Codul lui DaVinci, sa fim seriosi...pana si autorul a sustinut ca mare parte din ce scrie acolo este fantezie. Oricum, traim vremurile din urma cand lumea spune ce vrea si nu mai are frica de Dumnezeu care judeca orice virgula.

| joy a răspuns:

Eu sunt de-acord cu elieen, assiris si selfhelp.Sunt doar speculatii, si lumea nu stie ce sa mai scoata sa para interesanti!

| titi_2289 a răspuns:

A fost si el om, nu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Codul lui DaVinci, este un roman si atat. Isus este fiul lui Dumnezeu; Dumnezeu adevarat din Dumnezeu adevarat, nascut iar nu creat, Cel de o fiinta cu Tatal, prin Care toate s-au facut! Cum putea sa aiba copii, sotie... aberatii!
Fiul lui Dumnezeu si-a pastrat curatia in viata pamanteana, pina la Inaltarea la cer!

| jani a răspuns:

Film documentar poate face orice prost.Intrebarea e : - cine este jignit prin ea si cat de cunoscut se face daca rezista atacurilor prin tribunale si nu dispare filmul prin act judecatoresc tot nu se stie daca e adevarat sau nu.Martori sunt cam greu de gasit asa ca nu stiu daca poate fi dovedit contrariul sau aprobat.Pana acum a fost puritatea lui Isus gasita ca dovada.

| mariazet45 a răspuns:

Pana si de ISUS va legati, e adevarat ca am fost facuti dupa chipu si asemanarea lui DUMNEZEU dar multe din obiceiurile proaste pe care le avem noi pamantenii au fost formate mult mai tarziu. Acest obicei de a scoate ce este mai rau din sufletu omului cu discutii care nu isi au rostu s-a format din dorinta de a parea ca santem cititi si stim sa despicam firu in patru. In perioada in care ISUS suferit in saptamana patimilor si a fost rastignit pe cruce nu ar trebui sa ne gandim la astfel de lucruri, citeste Biblia si crede si nu cerceta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oamenii astia de stiinta s-au trezit la fel cum s-au trezit si apologetii crestinismului. le-a tunat la un moment-dat. probabil ca aveti acelasi tip de explicatie si pentru descoperirea rotii, a becului sau a parasutei, s-a trezit unu'. Dupa anumite surse, documentate de altfel, se pare ca personajul istoric Isus Christos nu a fost altceva decat un om obisnuit, in circumstante obisnuite. Aura de mesia i-a fost data de oameni, care aveau nevoie de asa ceva atunci. Poate nu ar strica sa va mai uitati pe la niste documentare, si nu la cele unde doar se spune un lucru, ci la cele in care se argumenteaza ceea ce se afirma.

| jamesbond a răspuns:

Nu exista prea multe documente care sa arate si ca iisus a fost un personaj real. De fapt cred ca sunt doar 3 sau 4 cronici care-l mentioneaza tangential pe Iisus. Ceea ce mi se pare mai important este ca Iisus este un concept si nu un personaj real. Iisus este parte din Trinitate concept asupra divinitatii intalnit in majoritatea religiilor si trebuie privit din perspectiva aceasta.

regis
| regis a răspuns:

Eu cred ca teoria este plauzibila, iar pe cei care se avanta in afirmatii ii rog sa ne dea citatul (din Biblie sau din alte izvoare istorice) care contrazice asta. Nu cred ca se va demonstra prea curand care varianta e cea corecta. Dupa ce am citit multe argumente pro si contra, eu inclin sa cred ca Iisus a fost casatorit, iar daca a fost intr-adevar casatorit, cel mai probabil Maria Magdalena a fost sotia lui. In evangheliile Noului Testament i se da o mare importanta acestei femei si inca nu a explicat nimeni de ce.

| doruletz a răspuns:

"CREDE SI NU CERCETA"

| doruletz a răspuns:

Regis, dupa cum scrii "Iisus" deduc faptul ca esti crestin. ortodox. si eu! dar prin afirmatiile tale nu ai facut cumva un pacat? cum poti cere socoteala celor scrise de sf. scriptura? asta inseamna ca tu... contesti cele scrise acolo si ca pleci urechea celor spuse de unii... eretici! nu sunt eu cel mai credincios, dincontra, sunt cel mai mare pacatos, dar un lucru stiu... nu pun la indoiala cele scrise in cartile sfinte! de aceea am zis: "CREDE SI NU CERCETA" si te trimit ca atare sa citesti in biblie paragraful in care Iisus il dojeneste pe Toma... necredinciosul, care a spus ca nu crede invierea Domnului decat daca pune el degetul in ranile provocate pe Cruce...

regis
| regis a răspuns:

@doruletz - sunt ortodox intr-adevar, insa nu vad care e pacatul savarsit prin afirmatia mea.
Daca ai impresia ca am contestat ceva scris in Biblie, arata-mi exact pasajul contrazis, pentru a ma indruma pe calea cea buna. Eu nu am contestat aici ceva scris in Biblie, ci afirmatia cuiva (nici nu stiu a cui) cum ca Iisus cu siguranta nu a fost casatorit. Mai mult, acest amanunt nici nu cred ca are importanta pentru crestini, altfel ar fi fost expres clarificat macar in una din evanghelii. Unii spun ca daca era casatorit se mentiona asta in Biblie, altii spun ca daca nu era casatorit la fel se mentiona, fiind o contradictie cu obiceiurile iudeilor de la acea vreme.
Eu cred ca nu putem afirma nici una nici alta, dar daca as crede cu tarie ca a avut un urmas, as spune la fel: CREDE SI NU CERCETA.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Minciunu... minciuni si iar minciuni...nu mai crede tot ceea ce citesti pe net sau ce auzi la televizor!