| alexandra2859 a întrebat:

Pentru crestinii.
de ce nu vreti sa credeti ca isus a avut o sotie(pe maria magdalena) si o fica?

om nu a fost si el?

adica nu a avut dreptul sa faca s*x?

32 răspunsuri:
| William a răspuns:

Iisus Hristos nu a pacatuit deloc cat timp a fost pe pamant. Nu stiu cine a zis prima data ca Iisus a avut o sotie si un copil dar nu avea dreptate. Iisus cand S-a intrupat, firea Lui dumnezeiasca s-a unit cu firea omeneasca dar nu s-au contopit. Astfel Lui ii venea sete, foame, somn, respira ca oricare dintre noi si chiar a fost ispitit de diavol, dar El nu a facut nici cel mai mic pacat. O sa iti spun si de ce nu a pacatuit Iisus, pentru ca este Fiul lui Dumnezeu, a doua persoana a Sfintei Treimi. Nu stiu de ce m-am obosit sa iti explic toate astea fiindca sunt sigur ca ai inteles la fel de mult ca mine la ora de fizica.

| alexandra2859 explică (pentru William):

In biblie nu scrie ca oameni vin pe pamant ca sa faca copii si familie?
de ce este asta un pacat?

| Purec a răspuns (pentru William):

Pai ori a fost om si a suferit pe cruce ca oricare alt om, ori a fost fiu al lui Dumnezeu fara de pacat? Trebuie sa te hotarasti. Era om unde ii convenea sau cum? Manca, bea, dormea ca un om, iar cand nu iti convine ca facea si sex zici ca era zeu si nu putea sa faca sex? Deci care este rteaba? A fost om sau nu? Daca a fost om cu fire Dumnezeiasca atunci nu a mai fost om si punct

| William a răspuns (pentru alexandra2859):

Sexul este un pacat fiindca este desfranare.

| William a răspuns (pentru Purec):

Daca asta este tot ce ai inteles tu din raspunsul meu inseamna ca ai pierdut vremea citindu-l, iar eu nu vreau sa imi pierd vremea incercand sa iti explic ceva ce nu vei intelege.

| Purec a răspuns (pentru William):

Ori nu ai stiut sa explici, ori ai explicat o tampenie. In ambele cazuri, tot tu te descalifici. Numa' bine

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Dacă tu crezi, cu ce argumentezi?
Pa, pa.

| alexandra2859 explică (pentru Legiuitoarea):

Serios vrei argumente?
si eu credeam ca esti atee.

| Legiuitoarea a răspuns (pentru alexandra2859):

Bună.
Concludent răspuns dar neconvingător!
O seară plăcută.
Pa, pa.

| Purec a răspuns:

Pentru ca in limba romana cuvantul "fica" poate insemna doar " a face" iar Iisus, oricat de zeu era el, nu putea avea o " a face"

SI mai e un motiv, "pentru crestinii" se scrie de fapt cu un singur "i"

Acum ca am lamurit asta, afla ca de fapt s-a recunsocut ca Iisus a avut o sotie si chair mai multi copii. Teologii stiu asta si recunosc asta, cei care nu recunosc asta sunt doar acei crestini fundamentalisti care spun si ca Pamantul are 6000 de ani si oamenii au coexistat cu dinozaurii, deci presupun ca nu ai ce sa le ceri.

| alexandra2859 explică (pentru Purec):

Sorry big grin

stiu ca sa recunoscut dar vreau sa vad ce au de spus crestini avand in vedere ca in biblie scrie ca oameni au venit pe pamant ca sa faca copii si familie deci isus nu a ascultat de cuvantul lui asa zisul dumnezeu, nu?

| Purec a răspuns (pentru alexandra2859):

O sa accepte ei si asta candva, dar mai e nevoie sa treaca 200 de ani. La inceput credeau ca Pamantul e patrat si ca universul se invarte in jurul Pamantului. Incet incet reusesc si ei sa accepte realitatea, doar ca pana atunci va mai trece ceva timp

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum?! isus sa faca s.e.x?! Doamne fereste!
O sa ajungi in Iad!

| alexandra2859 explică (pentru anonim_4396):

Ok bine, bine si tu o sa ajungi in rai!
eu nici macar nu cred in iad, cum sa ajung intr-un loc in care nu cred?

| anonim_4396 a răspuns (pentru alexandra2859):

Da' cine a zis ca eu cred? Doar eram ironica.

| alexandra2859 explică (pentru anonim_4396):

laughing
cum pot crestini sa creada in asa ceva?

| anonim_4396 a răspuns (pentru alexandra2859):

Sa fiu a dracu' daca inteleg laughing

| alexandra2859 explică (pentru anonim_4396):

Este ca si cum ar crede in mos craciunlaughing
adica au minte de copii.

| pisicutzamik a răspuns:

Buna,Isus Hristos nu a avut nici sotie si nici copii,el a fost trimis pe Pamant sa ne scoata pe noi oamenii din pacat,de aceea a fost rastignit! Crestinii sunt aceeia care cred in Dumnezu si se roaga pentru iertarea pacatelor,iar cei din alte secte, cei care spun de ani buni ca vine sfarsitul lumii si nu mai vinelaughingsi cei care nu cred in Dumnezeu ar trebui sa va intoarceti fata catre el si sa va rugati pentru iertarea pacatelor pana nu o sa fie prea tarziu, sfarsitul lumii nu vine cand vor oamenii, se spune in cartile sfinte ca doar Tatal(Dumnezeu) stie cand vine, nici fiul(Isus Hristos)nici Sfantul Duh.Necredinta se pedepseste cu tunete,fulgere si foamente! asa ca,ganditi-va bine inainte sa vorbiti despre Dumnezeu ca un prieten imaginar cum am mai citit pe acest site, am mai spus si ma repet, nu vreau sa ma contrazic cu nimeni, si nici nu vreau sa fac pe cineva sa spuna ca mine, eu doar am scris cine vrea sa ia aminte si sa creada in Dumnezeu cine nu sa fie sanatos!

| alexandra2859 explică (pentru pisicutzamik):

laughing)))

| pisicutzamik a răspuns (pentru alexandra2859):

Cand o sa treci prin viata si ai sa te dai cu capul de multe probleme nu o sa mai razi, pentru din astia ca tine nu ne mai suporta Dumnezeu pe pamant de ne chinuie pe toti

| alexandra2859 explică (pentru pisicutzamik):

rolling on the floor)
pai daca nu va mai suporta voi de ce il suportati?

| pisicutzamik a răspuns (pentru alexandra2859):

Off nu stiu cati ani ai,dar nu te supara nu ai minte deloc,m-am referit ca ne chinuie ca o sa murim de foame nu vezi si tu ca in tara totul se distruge in afara la fel,si multe altele,oamenii se omoara pe strazi,mamele isi abandoneaza copii, ii arunca la gunoi, si multe multe! hai ca nu mai continui sa-ti raspund ca imi pierd minute bune din viata cu tine fara rost, am avut buna placere sa-ti raspund la intrebare si atat, o seara minunata in continuare iti dorescwinking

| alexandra2859 explică (pentru pisicutzamik):

Si toti cei care se omoara, si mamele care isi abandoneaza copii sunt crestini nu sunt atei.

| pisicutzamik a răspuns (pentru alexandra2859):

Crestini doar cu numele ei sunt ispititi de diavol sa faca aceste fapte si sa se indeparteze de Dumnezeu! La fel si cei care nu cred in Dumnezeu, tot diavolul ii ispiteste sa nu creada!

| alexandra2859 explică (pentru pisicutzamik):

Doar pentru ca nu vreti sa recunoasteti ca sunt crestini la fel ca voi dati vina pe diavol.
bravo multa minte din partea voastra!
cum sa ne ispiteasca diavolul daca noi nu credem in diavol?

| Iunona a răspuns:

Pentru ca Iisus ducea viata calugarilor din ziua de azi. Sarac, fara femeie si vicii.

| vitbsk a răspuns:

Pentru că, o astfel de afirmaţie loveşte în dumnezeirea lui Hristos.
Pentru că, Hristos nu a venit nici pentru trup, nici pentru slava lumii, nici pentru a răsturna împăraţi romani.
Hristos nu avea nevoie să se înmulţească pentru a stăpâni pământul.
El cunoştea omenirea dintru început.
El vorbeşte în duh, nu pentru trup, pildele Sale prind viaţă pentru cei care reuşesc să treacă peste gândirea materialnică.
În Biblie este descrisă lupta Sa continuă şi biruinţa asupra firii omeneşti, în care s-a întrupat.
În majoritatea timpului, Hristos era înconjurat de oameni şi de apostoli.
Când era singur, se retrăgea în pustie, în locuri greu accesibile pentru oameni.
Dacă urmăreşti pe hartă distanţele pe care le-a parcurs Hristos mergând pe jos, vei înţelege că viaţa Sa era o continuă nevoinţă duhovnicească, în care trupul era supus raţiunilor duhovniceşti.
Tot în Biblie în Matei cap 19, 9-11, se sugerează faptul că, unii oamenii sunt chemaţi la o misiune ceva mai grea decât căsătoria.
Cum de altfel este şi proorocul Ilie Tesviteanul, Elisei şi Sfântul Ioan Botezătorul.

| Rheia_Pavel_1990 a răspuns:

Ba da cum sa nu, normal ca avut dreptul sa faca orice, dar el nu a vrut! de aia i se spune FIUL LUI DUMNEZEU pentru ca e fara de pacate si de altfel, citeste Biblia si vezi, scrie asa ceva acolo?

| MoCooLLoCo a răspuns:

Onile esti nebun, probabil ca faci parte dintr-o secta, ca Iisus nu a avut sotie, nuci copii.El a fost fara pacat in lumea asta ai nu a vrut nici o data ca omenirea sa creada asemenea minciui de la diferite secte.Caci el stia ce va veni in viitor.Imi pare rau de tot ca crezi asta, dar te sfatuiesc sa menitezi si mai ales sa te interesezi de la crestini, in special de la un duhovnic bun. Sper ca te-am ajutat.

| alexandra2859 explică (pentru MoCooLLoCo):

Da mai "onile'
si tu probabil esti un agramat care nu stie ce zice.

onile, nuci, menitezi?
ei inventat cuvinte noi?