| anonim_4396 a întrebat:

Maria Magdalena: sotia Lui Iisus sau prostituata?

Răspuns Câştigător
| problematic a răspuns:

Sunt subiecte pe care marea majoritate a userilor acestui site nu are cum sa le inteleaga. Daca esti in pana de idei si vrei sa mai destinzi atmosfera pe aici, intreaba de Hi5, statusuri sau melodii.
Nu-i intreba de religie. Nu au citit Biblia, nu stiu ce este aia si nici nu iti vor da raspunsuri pertinente.

Maria Magdalena (din Magdalena, de fapt), a fost o femeie discipol al lui Iisus.
"Tot în prima zi, a Invierii, Domnul s-a arartat întâi Mariei Magdalena, din care scosese sapte demoni! (Marcu 16, 9). Ea statea afara lânga mormântul gol si plângea si plecându-se spre mormânt a vazut doi îngeri în veșminte albe, unde a fost trupul Lui Iisus. Îngerii au întrebat-o: Femeie, de ce plângi? Pe cine cauți? Ea a răspuns: Că au luat pe Domnul meu și nu știu unde L-au pus! Apoi întorcându-se înapoi a văzut pe Iisus, care a întrebat-o: Femeie, de ce plângi? Pe cine cauți? Ea crezând ca este grădinarul, I-a zis: Doamne, dacă Tu L-ai luat, spune-mi unde L-ai pus și eu Îl voi ridica! Iisus iarăși i-a zis: Marie! Ea întorcându-se și vazând ca este Iisus, a exclamat în evreieste: Rabuni! (adica Învațătorule). Apoi Iisus a trimis-o la propovaduirea Evangheliei și Maria Magdalena a mers și a vestit ucenicilor că a văzut pe Domnul. (Ioan 20, 11-18)."

Numai in Evanghelia dupa Filip se scrie cum ca ar fi fost sotia Lui. Insa aia este o evanghelie gnostica. Adica un fake, facuta de masonerie.

25 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Prostituata lui Iisus.
Numai creştinii sunt în stare să creadă că Iisus a murit virginhappy.

| carminaburana43 a răspuns:

La inceput prima si dupa ce s-a lepadat de pacate din surse nescrise asa stiu ca si sotie.

| DorelSudoru a răspuns:

Du-te si intreab-o daca esti fata daca esti baiat verifica laughing

| YourDailyApple a răspuns:

Cum a spus si @☮BrainDamage, te-ai uitat la filmul inspirat din carte lui Dan Brown ce a rulat aseara. Nu vad de ce am crede fie in biblie fie intr-un film. Cine stie cum a fost istoria...

| mgtow a răspuns:

Asa cum unu a zis ca isus era gay laughing bai da le scoateti de va rupeti

| Laminin a răspuns:

Hei!
Imi zici si mie unde scrie in Biblie despre Maria Magdalena ca ar fi fost ori sotia lui Isus, ori prostituata? Nici una dintre ele. Isus nu a fost casatorit, iar Maria Magdalena nu a fost prostituata.Biblia povesteste viata lui Isus, iar prin Biblie El ne vorbeste, raspunde la rugaciunile si intrebarile noastre. Iti recomand sa citesti din Biblia din Noul Testament ca sa te lamuresti...happy
Gbu :]

| pwp a răspuns:

Eu stiam ca Iisus nu a fost casatorit...

| muzicalBoX a răspuns:

O prostituata din cate stiu eu.

| cristianorudi7 a răspuns:

Tu esti proasta sau te prefaci? km sa zici asa ceva?

| missReckless a răspuns:

Well, presupun că te-ai uitat la Codul lui DaVinci. E un subiect destul de interesant, păcat însă că nu sunt foarte mulţi oamenii care ar avea mai multe argumente de adus în favoarea teoriei ăsteia.

| Andreea_1209 a răspuns:

Sotie

| gigiro a răspuns:

De unde pana unde sotie? A fost o femeie de moravuri usoare.

| Parkmin a răspuns:

Isus nu a fost casatorit.Nu scrie in Biblie despre asa ceva.

| Muceas a răspuns:

Nope! Profesoara noastră de religie ne-a spus ca Maria Magdalena NU a fost niciodată Soția Lui Iisus. happy Prostituata?! No way! I don't want to see

| Nimeni_2549 a răspuns:

Cum poti sa spui asta?straight face Cata minte ai?

| Deniisze a răspuns:

Doamnee straight face
Idem cristianorudi7

| Onutzyk a răspuns:

LOL. c intrebare... chiar ca nu mai exista credinta in ziua de azi

| GabiGabrielle a răspuns:

Maria Magdalena: sotia Lui Iisus

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Lasati fata in pace ca s-a uitat la Codul lui Da Vinci si a crezut tot ce s-a spus in film... LOL

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De fapt, am citit si cartea.
si cei care m'au facut in toate felurile, dau nota de niste inculti care habar nu au despre ce vorbesc.Probabil ca nu ati gandit inainte sa raspundeti.

@Twilight4ever, pun pariu ca tu nu ti'ai pus nici o data intrebari de acest gen;
daca am fost curioasa sa aflu parerea celorlalti, inseamna ca nu am credinta?happy

halal.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai fatuca, culta sau inculta, credincioasa sau nu, daca ai citit cartea ai citit si biblia? sau este prea groasa.fiindca ai pus o asemenea intrebare?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai vazut si tu codu`lu davinci =]] Ce s`a ziclaughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Baieti si fetite, voi nu luati in considerare ca totul este scris de mina omului si ca prin personalitatea omenirii se stie ca fiecare om cind face ceva incearca sa-si puna amprenta -in cazul nostru (biblia )care a luat diferite forme si sunt sute de biblii si sute de religii care pina la urma provin dintr-un singur punct care in timp sa divizat si de aceia sunt pareri si mai multe religii.si de ce sunt diferite atunci? datorita firii umane de asi pune amprente in tot ce face. dar sa nu uitati ca este un sambure de adevar. daca sa-r stii adevarul probabil ar fi razboi in clipele satea. ca de alfel toate razboaiele au tematica religioasa si daca cineva ca dan brown ar fi spus adevarul fara sa adauge ca ar fi(o carte SF ar fi fost interziza)de catre religie. Si asa au fost ceva probleme la lansare ...problema e ca voi nu aveti habar de nimic da va dati cu paretea. si dati raspunsuri rautacioase celor care au citit si sau informat TOATE ASTEA CA VATI NASCUT IN RO SI CA BUNICA SI MAMICA VAU SPUS CA SUNTETI CRESTINI. SI VOI TREBUE SA CREDETI FARA SA CERCETATI

| BlackScribble a răspuns:

Mama Lui Iisuslaughing

| Nicoletta_9240 a răspuns:

Nici una, nici alta laughing