| DaRlInGiLuSiOnS a întrebat:

Am vazut aseara documentar despre familia lui ISUS... cercetatorii au gasit oseminte intr-o incapere care era acoperita de mult timp pentru ca era aflata langa niste blocuri si copii intrau acolo... a fost destupata si cercetatorii au dedus ca Iuda a fost fiul lui Isus si Maria Magdalena a fost sotia sa...intre timp oamenii au facut reclamatii si cercetatorii nau reusit sa ia probele de care au nevoie... voi ce credeti? se poate sa fie adv?:*:*:*

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

A fost "doar" o mica problema cu teoria asta: "cercetatorii nau reusit sa ia probele de care au nevoie".
Fara commentarii...

12 răspunsuri:
| Parintele a răspuns:

Este posibil sa fie adevarat. Dar ORICE INCERCARE ANTROPOLOGICA FA FI MUSAMALIZATA DE CATRE BISERICA CRESTINA. Iar osemintele se vor dovedi a fi .niste oase.
Da-ne si noua legatura cu acest documentar.

| gabrielutzu a răspuns:

Sunt doar aceleasi si aceleasi provocari anti-crestine care apar in preajma sarbatorilor importante ale ncrestinatatii cu scopul de a le tulbura...
"Cercetatorii" astia sunt doar niste amarati de doi bani care primesc niste "maruntis" de la "stiti voi cine" pentru a arunca "pastile", adica minciuni si abureli au fost lansate deja sute si inca sute vor mai aparea... un om serios nici macar nu poate sa le trateze ca pe niste rutati ci eventual ca pe niste glume proaste, niste desene animate aruncate copiilor creduli.nascoceli se pot face la nesfarsit, sunt destule slugi gata sa raspunda "prezent" atunci cand "stapanul" le "fluiera"...important este sa le tratam cu dispret si indiferenta.

| andrei_5514 a răspuns:

laughing tare... daca acesta ar fi singurul argument pro-biblie, atunci da, am putea sa credem. insa biblia este o carte exacta din punct de vedere istoric, geografic, profetic. ea contine profetii cu privire la caderea unor puteri mondiale, afirma ca pamantul este rotund cand inca oamenilor nu le trecea prin minte. oamenii de stiinta au negat-o de multe ori, iar dupa cateva descoperiri iar o luau in basca, pentru ca se gaseau dovezile sustinatoare ale bibliei. dar no, trebuie si Satan sa faca ceva happy

| kh1ss a răspuns:

Si toata lumea crede asta?

| ♣ Ma®®yE [;x] a răspuns:

E doar un documentarhee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca te iei dupa oamenii de stiinta si atei, tu, un om, esti cea mai puternica forta din Univers.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce oare e atat de greu sa recunoastem ca, totusi, s-ar putea sa existe si alte explicatii pentru mituri de genul crestinismului? Nu e blasfemie faptul ca Mircea Eliade inscrie crestinismul intre religiile pe care le-a studiat? Cum adica? Il pune pe Iisus Hristos alaturi de Siva sau de Baal? Pai dintre toate zeitatile adorate in lume, Buddha, Zoroastru, Confucius si Iisus sunt singurii de care se stie ca au existat, iar singurul asupra existentei caruia planeaza indoieli este Iisus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De multe ori Vaticanul este acuzat ca ascunde adevarul, insa eu cred ca sunt doar speculatii. Mai intai, toate documentele din Biblioteca Vaticanului nu cred ca le cunoste nimeni, apoi daca ar fi existat documente care sa probeze teorii generate de diversi senzationalisti, cred ca Vaticanul ar fi renuntat de mult la celibatul preotilor. Mai trebuie tinut seama ca numele de Isus, Iosif, Maria, etc., erau nume des intalnite in acea perioada la evrei. Exista o vorba la români: nu tot ce zboară, se mănâncă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E o minciunica e falsificata! credeti-ma va pup:*:*:*:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iisus se scrie cu 2 i pentru ca isus inseamna magar iar Iisus nu a avut nici nevasta nici copi pentru ca acesta era un pacat

| cosmingg a răspuns:

De aceeasi parere cu No God, biserica tipa in toate partile "BLASFEMIE!" si totul se stinge cu timpu'. Dar in ultimii ani omul a cautat cu disperare dovezi. si "s-au gasit multe". Din cate vad eu "osemintele lui Iisus" sunt peste tot in lume. s-a si clonat acum?

| morthysh a răspuns:

Chiar trebuie sa cautam credinta in ruine si ramasite omensti? pentru mine credinta este ceva firesc ce vine din interiorul omului!