| roxycool a întrebat:

As vrea sa ma sinucid crying voi ce ziceti?sadcrying
am trait clipe grele foarte grele

Răspuns Câştigător
| anonimanonima a răspuns:

1. Nu rezolvi nimiccc.
2. Zi-mi 100 motive pentru asta happy
3.Nu aihappy
4. Fi fericita
5.Traieste-ti viataa!
6.Lasa prostiileeoh go on
7.Si eu aveam panarama asta in cap o dataax_X
8.Mi-a trecuut.
9.Du-te in baiesmug. Porneste dusul cu apa rece si DA CU EL IN CAPwinking
10.Revino-ti!
11.Asculta-ma!
12.:-W
13.batting eyelashes
14.Ai grija de tine:X
15.Nu te mai gandi la asa ceva!winking
16.Crede-ma, nu e binewinking
17Te pup, ai grija de tineebig hug
18. love struck

22 răspunsuri:
| NoNameJunior a răspuns:

Din ce motiv? in fine, nu rezolvi nimic cu asta. daca esti intr-o depresie, LASA! va trece.gandeste pozitiv si nu te mai uita la filme cu morti sau mai stiu eu ce.
viata e plina de obstacole.iar tu daca esti puternica vei putea trece aceste obstacole! iar eu cred ca esti foarte puternica.

| alessia5158 a răspuns:

Cand simti ca nu mai poti face fata, ia o foaie de hartie si scrie tot ce doare, tot ceea ce te macina si chinuie. Apoi, fa-o bucatele si arunc-o! Vei reusi astfel, sa-ti descarci astfel cea mai mare parte a incarcaturii emotionale! Incearca!

cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Nu-ti face griji, nu scapa nimeni cu viata. Fa ce ai de facut si lasa moartea sa "vina" cand "vrea ea". Momentele grele sunt si ele pasi inainte, incearca sa inveti din ele si sa-ti pastrezi sufletul curat. Toti suferim, e parte din viata.

| AndreiGabi a răspuns:

Sper sa glumesti si eu sa vorbesc in continuare spre amuzamntul tau, cum am crezut prima oara cand am citit intrebarea. Daca esti serioasa insa...
In primul rand iti spun ca nu este bine, chiar daca probabil ai mai auzit asta.Stiu ca uneori moartea pare o solutie pentru problemele vietii dar nu este. Daca tu faci asta lasi in urma alte victime inocente,durere.Tii la cineva pe lumea asta? Cineva care daca ar muri nimic nu ar mai avea sens pentru tine...o sa condamni si tu pe cineva la o astfel de viata,la durere.
Timpul rezolva orice problema, trebuie doar sa fii tare si ceva mai nepasatoare fata de unele lucruri.Fac pariu ca esti tanara, poate inca un copil.Totul in viata ta se poate schimba chiar de maine,sau poate poimaine, sau peste un an... cert este ca daca lupti, daca rezisti si traiesti poti fi si fericita.Eu cred ca toti spunem asta macar o data in viata dar nu putem sa o facem.Cred ca nici tu nu poti si sper sa am dreptate.Si nimeni si nimic nu merita viata ta pentru ca nu mai ai alta.Ai grija de tine! Si sper sa treci cu bine peste.

| ROB3RT89 a răspuns:

Asta ar fi ultima greseala,stiu ca asta e gandirea ta pe moment din cauza problemelor care le ai! Viata mai are si momente dificile, daca viata ar fi mereu roz, nu ne-am plictisi? Incerca sa fi putin mai optimista si sa treci peste, ce probleme ai tu de ai ajuns sa iei aceasta decizie?

| IMC90 a răspuns:

''Nu va bateti joc ca nu ati vrea sa treceti prin ce trece eu ''

De ce vorbesti despre tine la persoana a III-a? laughing Lasa-ma sa ghicesc, a fost un baiat la mijloc?

| Yugeen a răspuns:

Sinuciderea este o solutie permanenta la o problema temporara!

Crezi ca te vor urmari toata viata clipele grele prin care ai trecut?
Te asigur ca, daca vrei sa iti schimbi viata o poti face!
Daca vrei o viata mai buna, o poti obtine!
Daca vrei o viata mizerabila, la fel, o poti obtine.

Fara nici un interes meschin, ce varsta ai? Daca ai pana in 18 ani te sfatuiesc cu mare drag sa apelezi la "telefonul copilului" si crede-ma ca nu vei avea absolut nimic de pierdut, nici macar creditul de pe cartela (in caz ca ai prepay la Cosmote) sau impulsurile de la RomTelecom.

Detalii mai jos:

http://www.telefonulcopilului.ro/contact

Din punctul meu de vedere, este irelevant ce parere avem noi. Eu, spre exemplu, admir oamenii puternici.
Un om puternic, asa cum cred ca poti sa devi si tu, trece de greutatile vietii si merge mai departe!

Asculta-mi sfatul si nu o sa iti para rau!

Succes si... sa ai inspiratia de a face ceea ce e mai bine pentru persoana ta, pentru persoana care poti sa devii ci nu pentru niste probleme trecatoare!

Prea multi oameni buni s-au rugat ("spre ceruri") sa scape de necazuri si o parte infima au fost "ascultati", daca poate sa fie vorba, pana la urma, de asta.
Din motivul asta iti spun sa nu te astepti sa primesti "de sus" fericirea... fericirea este o stare la care contribuim noi in primul rand, cu atat mai mult cat nu avem norocul (sau ghinionul) sa facem parte dintr-o familie de "mercedeşi si mercedesuri"! :P

| Stelistul a răspuns:

Sinuciderea este un pacat totalmente grav, deoarece Dumnezeu vrea sa te incerce sa vada daca esti capabil(a) sa treci peste obstacoleasa ca CAPUL SUS, totul va trece!

| nicoletalavinia14 a răspuns:

Toti credem ca lumea se invarte in jurul nostru.
ca suntem singurii importanti
singurii care merita ascultati
singurii care au probleme adevarate si grave
dar nu e deloc asa...
cu totii avem probleme,unii mai multe, altele mai putine dar ni s-au dat dupa cat putem duce.
trebuie sa rezistam, sa mergem mai departe si sa nu fim niste lasi.
eu cred ca ai vrea sa-ti amintesti peste cativa ani ca ai rezistat acestui hop si ai mers inainte cu lacrimile in ochi!
stiu cum e sa ai probleme si nu e deloc amuzant dar risti sa intrii intr-o depresie(daca nu ai facut-o deja)si nu iesi usor din ea.Nu te vei simtii foarte bine si vei avea nevoie de un ajutor serios.Si nu cred ca vrei asta...
Trebuie sa te gandesti ca viata merge mai inainte indiferent de situatie si ca numai luptand poti rezolva acele probleme.Iar ca sa lupti trebuie sa fii "vie".

| Simpluuu a răspuns:

BUNA! Eu cred ca esti o frumusica cum spune si numele tau public! nu ai de ce sa te sinucizi si in plus acesta e cel mai mare pacat pe care l-ai putea face! oricum langa cei de jos nu vei duce o viata mai fericita! Am invatat la religi e ca cei ce se sinucid ajung in iad.

| Sburatorul a răspuns:

Clipe foarte grele traieste oricine, cei slabi de minte se sinucid, cei puternici trec peste ( fie cu lacrimi /fara).
Stii ca sinuciderea este un pacat foarte mare nu?
Nu are rost sa te sinucizi, o sa treci cu bine peste clipele respective si aia e. big grin
Numai bine!

| roxycool explică:

Nu va bateti joc ca nu ati vrea sa treceti prin ce trece eu

| XDarkAngel a răspuns (pentru roxycool):

Poate, dar asa e viata. e plina de hopuri. dar importante sunt (chiar si) putinele clipe frumoase. daca te sinucizi ajungi pentru totdeauna in iad si nu se va mai termina niciodata. nu merita. mai gandeste-te. i ca si cum profesoara ta ti-ar da un test iar tu l-ai arunca pe la jumatate. ai pica, nu-i asa?

| roxycool explică:

Nu is emo

| roxycool explică:

Nu as fi in stare

| flavius01 a răspuns:

Stii sinuciderea nu este o solutie...in plus, oamenii care au tendinte sinucigase nu intreaba pe altii daca ar trebui sa faca acest lucru, ci il fac pur si simplu.Tu iti pui problema din prisma faptului ca nu mai vrei sa suferi, ca ti se pare ca moartea ar fi o usurare...dar intrebarea e urmatoarea: Daca ti-ar pune cineva cutitul in mana ai fi in stare sa te sinucizi? smug

| AragorN88 a răspuns:

Sinuciderea este o solutie permanenta pentru probleme temporare.
Gandeste-te si la cei apropiati tie, cum crezi ca se vor simti ei daca te vei sinucide. Incearca sa vorbesti cu cineva despre problemele tale.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Sa nu te sinucizi, uite o marturie a unei surori in Isus care era sa ajunga in iad, Biblia spune, nu ucide!
http://www.youtube.com/......ttp?/watch
ultimul video din playlist.
Ai grija ce faci, Isus te iubeste, nu face asta.Ai viata asta sa iL iubesti pe El.
may God bless you

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna, Roxy,

Pana ajungi la actiuni drastice, hai sa stam de vorba.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| eabhei a răspuns:

Nu dc tei omora si eu am avut nebnia asta in cap dacaa ai trecut peste ele acum dc. nu ai imi continua nu etsi curios ceti rezerva soarta in continuare descopera si vezi ca viata e frumosa. si sunt sigura ca vei trece si prin alte greutati si mai marii. nu face asta pentru prieteni, familia ta si pentru tot ce iubesti u.

| AlleAlx a răspuns:

Am o intrebare.Esti emo? Wtf!

| MonykkkKKKKa a răspuns:

Doamne fereste sa faci asa ceva! Mai bine discuti despre aceasta problema cu ai tai si apeleaza la un psiholog! Iar voi nu va bateti joc de ea ca s-ar putea ca sa chiar faca vreo prostie! Gandeste-te ce ar spune parintii,bunicii, faratii tai, surorile tale etc daca te-ar afla moarta!? Si ei ce ar simti? Las-ca vei trece si peste aceste clipe si daca ai asemenea ganduri acum fara gluma sau batjocura apeleaza la psiholog pentru ca ajuta enorm de mult! Inafara de faptul ca iti asculta problemele te ajuta sa le remediezi si te vindeca! Intr-adevar ca problemele din viata nu dispar dar le vei vedea altfel(in senul bun al cuvantului) daca asculti de sfatul meu! Ma bucur daca te-am putut ajuta si daca ti-am putut salva viata(o comoara foarte pretioasa din care doar una e dat la fiecare om)!