| DanutzzaMaria99 a întrebat:

As vrea sa-mi cumpar un Gerbil. As vrea sa-mi spuneti cateva lucruri despre acest animalut si cateva sfaturi despre cum sa-l ingrijesc. Funda si voot! happy

Răspuns Câştigător
| Cristiano007 a răspuns:

Un gerbil este un mamifer mic. Este cunoscut pur și simplu ca "sobolani de deșert", subfamilia gerbil include aproximativ 110 de specii de Africa, India, Asia și rozătoare, inclusiv sobolani de nisip, toate din care sunt adaptate la habitate aride. Cele mai multe sunt în primul rând cele diurne.
O specie mongola, Meriones unguiculatus, de asemenea, cunoscuta sub numele de veverița recuperată, este un animal blând, care a devenit un animal de companie popular. Acesta a fost primul adus din China la Paris, Franța, în secolul al 19-lea, și a devenit un animal de companie de lux populară A fost apoi adus la Statele Unite ale Americii în 1954 de către Dr. Victor Schwentker pentru utilizarea în cercetare.Gerbilii sunt de obicei între șase și 12 inci (150 și 300 mm) lungime, inclusiv coada, care reprezinta aproximativ o jumatate din lungimea totală a acestora. O specie, gerbil mare, sau Rhombomys opimus, inițial nativi în Turkmenistan, poate creste pana la mai mult de 16 inchi (400 mm). Gerbil adult cantareste aproximativ 70 g.Si eu am doi si iti sfatuiesc sa-ti iei ca sunt foarte sumpatici si pufosi. FONDA? happy