| anonim_4396 a întrebat:

As vrea sa stiu si eu ce afaceri ilegale faceau mafiotii, cum ar fi cei din filmul The Godfather, vreau sa fac un proiect despre mafiotii italieni si am nevoie de aceste informatii. Tin sa zic ca sunt mare fan Michael Corleone, nu am ganduri rele.

1 răspuns:
| spot a răspuns:

Pai... mafia italiana a avut o foarte mare putere in perioada prohibitiei cand a fost interzis alcoolul. ei se bazau in mare pe puterea alcoolului si datorita prohibitiei castigau foarte multi bani. alte afaceri erau prostitutia si jocurile de noroc, de asemenea ilegale. plus razboi intre familii, de unde castigau sume pentru ai lasa in pace. a aparut si traficul cu prafuri(vezi godfather 1 cand apare Sollozzo si ii propune lui vito sa faca afaceri cu droguri). in mare aflii din filme sau dai pe wiki si gasesti si acolo.