| RaLuCa_7165 a întrebat:

As vrea sa stiu si eu mai multe lucruri despre S.R.I,C.I.A si alte companii de agenti secreti! Raspundeti...plizzz...Fundita!

Răspuns Câştigător
| wolfer18 a răspuns:

In primul rand, nu sunt companii, ca nu au patroni, si intr-un fel, sunt ale nimanui.
S.R.I. este C. I. A.-ul romanesc.Amandoua se ocupa cu spionaj in favoarea tarilor lor.In mod normal, ar trebui sa se ocupe cu campanii anti-teroriste, adica sa spioneze teroristi si sa le impiedice planurile, dar in zilele de azi, aceste agentii spioneaza si tari "prietene", pentru a le afla planuri de economie, si altele...si ar trebui sa actioneze fara violenta, dar departe de ochii lumii, tortureaza chiar pana la moarte si oameni nevinovati, ca sa afle anumite informatii.Deci nu te gandii la ele ca niste ingeri pazitori, chiar daca asta ar trebui sa fie.Asta nu inseamna ca nu ne protejeaza deloc, dar risca prea mult. Daca (de ex.) orasul Sofia ar avea niste arme nucleare, sau stiu eu ce virus biologic grav, serviciile secrete ar arunca in aer toata Bulgaria ca sa fie sigure ca nu mai exista nici o amenintare

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Daca dai o cautare cu sri si cia vei gasi site-urile oficiale ale celor doua servicii de informatii, unde gasesti foarte multe informatii despre ele, mai multe decat am putea da oricare dintre noi. De asemenea le poti cauta si pe ro.wikipedia.org sau wikipedia intr-o limba straina. La fel poti proceda si cu alte servicii secrete. La fel poti gasi carti care s-au scris despre diferitele servicii de informatii. Succes si numai bine!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

C. s. a New York, F. b. i.
http://www.sri.ro/
http://www.csa-isc.ro/
http://www.fbi.gov/