cristacheceliute
| cristacheceliute a întrebat:

Astazi guvernul a decis interzicerea a 36 de plante/substante ( 98% in alte titluri ) comercializate de magazinele de "droguri legale". In curand ordonanta apare in monitorul oficial si "marfa din stoc" va trebui distrusa, orice forma de detinere, chiar si consumul fiind condamnate. Cei care n-au avut niciodata vreo tangenta cu acest subiect nu sunt afectati, dar poate ar fi interesant sa comentam alaturi de cei care au o idee despre ce e vorba.

Răspuns Câştigător
| lifeistough a răspuns:

A fost nevoie ca sa moara cineva ca sa se ia masuri; trebuia de la inceput!

10 răspunsuri:
cristacheceliute
| cristacheceliute explică:

Se pare ca n-a murit doar unul: http://www.realitatea.net/......95155.html
Asta e doar din "special", doar constatat in Bucuresti, si e mai veche stirea.

Sa nu uitam alte circumstante delicate cand vine vorba de o victima a drogurilor: uneori cauza reala nu se afla pentru ca martorii se tem de anumite consecinte. E o situatie frecventa.

Totusi circumstantele difera, unul poate pica in coma de la prima doza daca are probleme de sanatate, altii combina cu altceva, efectele sunt oricum imprevizibile si asta il face si mai periculos. Ia gandeste-te ce capcana: sunt legale, au fost verificate, pe plic apar ingrediente inofensive ( lasa ca apare si ca nu-s destinate consumului, ca aia e de "acoperire" ) si a mai incercat careva si e marfa! Tentant nu? Cand in realitate poti pati orice si substantele care te aduc in starea aia nu sunt asa bine studiate in cursul timpului, spre deosebire de droguri ilegale consacrate. Si faptul ca le gasesti la magazinul din colt... ce mai vrei? sa ti le aduca acasa? se rezolva, da un telefon. Apropo, ati "degustat"?

cristacheceliute
| cristacheceliute explică:

Intr-o vreme credeam si eu ca ar fi utila legalizarea marijuanei, dar apoi mi-am dat seama ca suntem deja destul de prosti si fara sa ne indobitocim cu stimulenti externiwinking
@Skadred vorbesc in cunostinta de cauza asa ca nu tine. E doar o scuza puerila. Tocmai ca stiu cum e, ma oripileaza numai cand ii vad pe altii agatati in asemenea mizerii. Si inca ceva, s-a reinfiintat Agentia Nationala Antidrog care n-a avut activitate la sfarsitul anului trecut, pe langa asta au modificat legea incat adaugarea unor alte substante pe lista neagra sa fie facut mult mai rapid si eficient.
Vad ca si pe plan international a crescut tensiunea intre autoritatile americane si mexicane si mafia mexicana a drogurilor, SUA pregateste o uniune economica cu Mexic si Canada similara cu UE, asa vor ajunge si in coasta columbienilor. Un pas mare impotriva parazitului asta nenorocit al omenirii, consumul de stupefiante.

| JesterRO a răspuns:

Ideea e ca trebuia sa moara un om ca sa le interzica. Daca doar se imbolnaveau un milion, doua, trei, treizeci, nu le interziceau.
Pacat ca Boc si-a dat seama cam tarziu si ma bucur ca s-au luat masuri totusi.

| claw_4117 a răspuns:

E mai bine asa, m-am saturat sa tot aud "copchilasi" si 10 ani, facand cheta pentru spice, ca asa-i la moda sau e "misto".

| gabryel a răspuns:

Ce minune. Lea venit la astia din guvern mintea la cap, dupa parerea mea ar trebui inchisi cei care au legalizat consumul si vinzarea acestor plante chiar daca sunt droguri usoare tot provoaca dependenta si tot drog este.

| Skadred a răspuns:

Voi vorbitzi asa pentru ca natzi incercath... mai intai incercatzi vedeti cum e si dupa aia comentati

| misiik a răspuns:

Da e foarte bine, felicitari.

| myrazvy a răspuns:

Felicitari guvernului Boc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ideal ar fi fost sa nici nu apara pe piata.Eu le inteziceam pe toate, de mult.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De fapt au murit vreo 5, din ce stiu eu, dar e adevarat, majoritatea substantelor care a fost interzise acum au fost foarte nocive, dar au fost cateva care nu ar fi trebuit interzise, si in opinia mea, trebuia procedat altcumva, daca se ilegalizau astea, puteau sa legalizeze ierburile bazate pe thc, asa stiau macar ca nu mai murea atata lume happy dupa cum stiti sau inchis, dar in curand o sa apara alte produse, cum a zis si directorul firmei lor happy, daca sar fii legalizat thc-ul, ar fi putut sa faca o gramada de produse, fiecare cu concentratia lui de thc, fiecare cu numele lui, iar salvia si kratom sunt niste plante legale in foarte multe tari si chiar nu meritau sa fie ilegalizate. Cine a vazut un om sa moara de la marihuana sau hash? nimeni! Cine a vazut un om sa moara de la droguri legale? Majoritatea oamenilor care se uita la tv happy Spice-urile aveau substante radioactive in ele, si cred ca stiti ce inseamna asta, erau FOARTE nocive organismului, de aceea creau si acele stari de bine / halucinatiile.