| Florincrap a întrebat:

Austria,Elvetia,Germania,UK,sau Italia (Tirolul de Sud)?

Unde se traieste cel mai bine?

Doresc raspunsuri serioase.

43 răspunsuri:
| DracusorImpielitat a răspuns:

Nu stiu, dar vreau sa ma mut in Anglia, intr-un satuc de ala simpatic, ca Holmes Chapel.

| EzioAuditoreDaFirenze a răspuns:

Germania, Austria si UK zic eu

| mixxjim a răspuns:

Elvetia

| AlexCătălin21 a răspuns:

Salut,iti pot raspunde absolut sigur ca cel mai bun trai este intotdeauna in tarile germanice.Deci Germania va fi in top, fiind urmata de Elvetia si Austria. Ultimele doua ar fi UK si ultima Italia.

| Florincrap explică (pentru AlexCătălin21):

Elvetia....Nu prea as vrea sa merg acolo, deoarece mai toti elvetienii, si se stie, sunt cam snobi. Eu as prefera Austria.

Multumesc oricum.

P.S:Am 11 ani

| AlexCătălin21 a răspuns (pentru Florincrap):

Snobi,snobi,dar uite cum a ajuns ei, si noi,(nu snobi) uite unde am ajuns...

| Florincrap explică (pentru AlexCătălin21):

Asta asa este,imi pare rau, suntem rusinea Europei, cu mentalitatea noastra inapoiata (imi cer scuze) si cu lenea noastra...

P.S:In calitate de scriitor, o identitate falsa as putea sa o formez?
(am pseudonim literar), tinand cont ca am doar 11 ani (asta e viata, dar cu siguranta sunt evidentiat complet in melodia Voltaj-Lumea e a mea si te rog (sau va rog) sa nu ma luati ca pe un "pusti" de 5 ani. Sunt destul de matur sa pot intelege (aproape) orice)

| Florincrap explică (pentru AlexCătălin21):

P.S:Chiar imi place gandirea ta. Pentru varsta ta este foarte directa.

| AlexCătălin21 a răspuns (pentru Florincrap):

In primul rand nu ai de ce sa iti ceri scuze pentru ca ai spus un adevar, in al doilea rand daca sa formezi o identitate falsa? E o idee excelenta din punct de vedere literar, multe din marile genii au facut-o.In al treilea rand te-am tratat de la egal la egal si la final ma intreb cum de ai spus ca sunt foarte direct(sunt baiat!) daca eu sint exact pe dos...

| Florincrap explică (pentru AlexCătălin21):

Pai pentru varsta ta (de 14 ani si am descoperit,scuze...din fire sunt politicos) eu credeam ca esti direct cu raspunsul tau. Si,da, stiu ca esti baiat (dupa nick, se pare ca te cheama Alexandru, ce coincidenta!, pentru ca si pe mine ma cheama la fel.)
P.S:Te invit sa raspunzi la intrebarea De la Paris la Londra (si viceversa) cu ce ai merge?

| Florincrap explică (pentru AlexCătălin21):

Nu,ma refeream ca pseudonimul meu literar (am deja, si este Sigmund Schmidt)
ar putea fi folosit in viata de zi cu zi( nu oficial, de catre autoritati) deoarece tara asta nu ma face chiar mandru. Ce pot face in acest caz?

| AlexCătălin21 a răspuns (pentru Florincrap):

Ar putea, dar mai mult o sa te chinuiesti pentru ca e cam greu cu pseudonime literare de la 11 ani.Fii mai explicit cu intrebarea, te referi la mijlocul de transport?

| Florincrap explică (pentru AlexCătălin21):

Nu,nu ma refer la mijlocul de transport, ma refer la faptul ca doresc sa-mi "schimb" numele in viata de zi cu zi (nu oficial, cu autoritatile). Vreau ca numele meu real sa fie cat mai putin folosit (motive personale; numele meu de familie e Crap si in engleza inseamna tampit)

| AlexCătălin21 a răspuns (pentru Florincrap):

Daca tu doresti asta, bine, dar sunt multi care au nume ciudate si nu se jeneaza, cum ar fi Bear Grylls, fiind gratar de urs.

| Florincrap explică (pentru AlexCătălin21):

Nu,nu e un nume ciudat, e un nume cu semnificatie istorica:Sigmund Schmidt.

| AlexCătălin21 a răspuns (pentru Florincrap):

Spuneam de numele real.

| Florincrap explică (pentru AlexCătălin21):

Numele real; in romana e un nume ca oricare altul, putin "ciudat", un nume de...peste (Crap) care in engleza inseamna tampit. Plus ca nu vreau sa fiu tratat ca un tigan.

| dayana007 a răspuns (pentru Florincrap):

De ce sa renunti daca renunti nu o sa iti pice bani din cer iti spun eu care sunt cea mai delasatoare persoana posibila care nu gaseste de lucru nici in cel mai dezgustator bar si totusi ma consider intelectuala fac o facultate am un liceu bun, poftim cultura, in tara asta nu poti sa ajungi mare pe merit! si eu am visat sa predau in invatamant sa fiu educatoare si toate visele mi s-au dus pe apa sambetii pentru ca am renuntat... asa ca nu o face si tu doar trebuie sa iti cauti norocul in alta parte!

| Florincrap explică (pentru dayana007):

Dar numai cu bani,parca banii sunt tot universul! Ce gasiti voi la bani,eu nu stiu (pentru cei cu foame de bani)? Unde pot in alta parte ieftin (Transilvania?,acolo stau eu, in Brasov, printre cei mai educati, respectuosi si cu pofta de citit oameni din tara.), plus ca nu vor parintii mei in nici un chip sa ma mut in alta tara. Ce solutii am?

| mixxjim a răspuns (pentru Florincrap):

Stii germana? daca stii germana scrie deja in germana si publica pe net unde vrei tu, in Germania, Austria, Elvetia. Poti oricand sa-ti iei si sa porti ce pseudonim vrei. Astzi e mult mai usor sa afle lumea ca scrii si cum scrii. Daca chiar scrii bine imposibil sa nu te vada cineva important pe net. Dupa ce implinesti 18 ani poti sa-ti schimbi numele si oficial si legal daca acest [krep] te deranjeaza atat de mult. poate insa ai vrea sa te mai gandesti putin la acel schmidt, sa nu scapi de tigan si dai peste altceva cu la fel de multe opinii si sentimente potrivnice peste tot in lume. Una peste alta, pana la majorat nu prea ai ce face daca parintii nu vor sa plecati, construieste-ti baze solide pana atunci. succes!

| Florincrap explică (pentru mixxjim):

Ich spreche Deutsch nicht so gut, adica vorbesc germana, dar sunt incepator, eu invat germana de pe site-ul Deutsche Welle, dar am un mare avantaj:vorbesc engleza la un nivel ridicat si pot sa scriu in engleza.Deci as avea o sansa pe internet. Acel Crap,numele meu de familie,nu ma deranjeaza deloc,dar in strainatate as putea fi considerat un tampit,nu,nu doresc sa imi schimb numele legal,doar neoficial, in viata de zi cu zi si public. Nici sa renunt la cetatenie. Totusi, suntem in UE...Dar as putea avea dubla cetatenie. Ce site-uri internationale cunosti in materie de literatura (unde as putea sa-mi scriu si publica cartea, in limba engleza)?

Multumesc, al tau Sigmund Schmidt (pseudonimul meu)

| Florincrap explică (pentru mixxjim):

Ar fi o portita:eu am un frate de 22 ani, deci major, eu pot sa plec cu el, daca vrea, cu procura de la parinti (doar ei nu vor sa iasa din tara)

| mixxjim a răspuns (pentru Florincrap):

Din pacate nu stiu site-uri pentru publicat creatii literare. in ce priveste plecarea cu fratele tau nu stiu ce sa zic, el nu este chiar la varsta la care ar sta sa aiba grija de tine si, pe de alta parte, daca nu stii limba este foarte greu. deci precum am zis, parerea mea este ca momentan sa stai aici cu parintii sa-ti faci baza, inveti limba foarte bine, eventual poti lua niste cursuri de scriere creativa http://www.fundatiadanvoiculescu.ro/2011/09/curs-de-scriere-creativa/, citesti mult si apoi pornesti in lume :)

| Florincrap explică (pentru mixxjim):

Mda... Cum as putea invata germana foarte bine gratuit (parintii mei nu vor sa dea nici 1 ban pentru germana, ei zic ca engleza si franceza sunt suficiente)?
Stau in Brasov.

P.S:Cu fratele meu, ai dreptate.Dar daca plec abia la 18 ani e prea... tarziu! Deci daca imi scriu cartea o public abia in 2019, cand nici nu vor exista carti obisnuite?! Vreau cu ardoare sa plec din tara asta infecta (scuze)! Se pare ca mai toti cunoscutii mei (nu userii TPU.ro) incearca sa imi puna piedici de a scrie acea carte. Tara asta ma surprinde in fiecare zi. Nu pot avea nici o sansa, aici, acum! Deci va trebui sa renunt. Sa renunt sau nu?

| mixxjim a răspuns (pentru Florincrap):

Nu renunta si cauta sa gasesti o modalitate sa obtii o opinie cu privire la scrierile tale, poate un profesor mai special, poate iti faci un blog si publici acolo anumite fragmente sau capitole, ceea ce vrei tu nu este chiar usor - nimic serios in viata nu e usor - deci trebuie sa lupti sa obtii ce vrei. poate mai mult pentru ca esti in Romania, dar luptand inveti cum sa faci lucrurile mai bine. deci apuca-te de scris si in paralel cauta modalitati de a-ti face cunoscuta/publicata cartea. vezi ca si aici este un fel de club pentru cei care scriu literatura http://www.tpu.ro/blog/, trebuie sa pornesti de undeva.

| Florincrap explică (pentru mixxjim):

Si un blog arhicunoscut unde pot sa imi scriu niste fragmente, poti sa imi dai un link?
Sau imi fac eu un blog?
Cont de Facebook?

| mixxjim a răspuns (pentru Florincrap):

Nu stiu sa-ti dau link, dar poti incerca sa-ti faci tu unul al tau, unde eventual sa poti primi si comentarii la ce scrii. si cont de facebook daca vrei, sa publici si acolo si tot asa, sa ai comentarii.

| dayana007 a răspuns (pentru Florincrap):

Chiar ti-ai gresit persoana vezi tu eu nu sunt materialista dar oameni din jur sunt... daca ai bani poti sa pleci, sa fii independent(si mie mi a gasit un caiet cu cantece mi se umflase capu la cat m-am gandit sa le scriu aveam 8 ani si mi la rupt tata in cateva secunde) asa ca nu mai conteaza ce vor parintii daca asta e visul tau, dar ca sa publici ai nevoie de editori si cunostinte altfel nu am idee cum iti vinzi cartile pot fi de geniu daca nu sunt bine promovate. uita-te la cantaretele astea pitipoace ce bine o duc desi vocal stau prost pentru ca au in spate pe cineva care stie exact cum sa isi faca treaba

| Vlelupu a răspuns (pentru Florincrap):

Vei putea sa-ti schimbi si numele. Procedura legala se numeste schimbarea numelui pe cale administrativa. Dureaza ceva timp, fiind implicat si Monitorul Oficial, pe langa birocratia din institutii, dar se poate.
Uite aici amanunte:
http://www.avocatnet.ro/......esare.html
Trebuie sa devii major. Poti si ca minor, dar e nevoie de consimtamantul parintilor si nu cred ca ti-l vor da. Multi parinti s-ar simti lezati, intr-o atare situatie.

| Florincrap explică (pentru Vlelupu):

Doar neoficial sa mi-l schimb, in viata de zi cu zi, nu in fata autoritatilor.

| Vlelupu a răspuns (pentru Florincrap):

Foloseste-ti pseudonimul pentru spatiul literar-artistic. Vad ca ti-ai ales deja unul.
Ai auzit de Radu Mischiu? Un poet, fost prim-ministru al Romaniei (Radu Vasile).
Iar ca raspuns la intrebare, iti pun o alta intrebare: Cat de constiincios, perseverent, pragmatic si punctual te consideri a fi? Daca raspunsul tau este: foarte... sau extrem de..., orienteaza-te catre Germania! Vad ca manifesti dorinta de a invata limba germana, ti-ai luat un pseudonim cu rezonanta germanica, probabil nutresti un sentiment de respect fata de natiunea germana, deci fie ca aceasta dorinta sa-ti fie indeplinita!

| Florincrap explică (pentru Vlelupu):

DA! Ca la un referendum. De Radu Mischiu? Da, am auzit, fost prim-ministru intre 1998-1999, inaintea lui Isarescu. Presedinte pe vremea aceea era Emil Constantinescu. Constiincios? DA! Perseverent? JA! (DA!) Punctual JA! (DA!). Eu prefer Austria. Respect fata de natiunea de origine germana? DA, si ma consider parte a acestei natiuni. Plus ca pseudonimul meu (Sigmund Schmidt) e un nume cu semnificatie istorica si regala... (e derivat din Sigismund, asta era o a doua varianta pentru pseudonim) Ca sa va spun in germana:Ich bin ein Osterreischiser! (Sunt un austriac) Puteti vizita blogul meu. Adresa este : sigmundschmidtro.wordpress.com. Acolo puteti vedea mai multe detalii despre cartea la care scriu, Orasele Blestemate.

| dayana007 a răspuns:

In Italia daca te duci ca roman esti considerat rrom si oricum e mai slab dezvoltata decat celelalte
am fost in Austria merge binisor dar acolo e legala prostitutia femei puse in vitrine deci aici acord o medie totusi deoarece oameni sunt foarte primitivi
elvetia e o tara mica cu populatie putina si puternic dezvoltate economic deci as pune o in varf
de Germania si uk nu prea pot sa iti zic nimic... imi pare rau...
raspuns final elvetia

| Florincrap explică (pentru dayana007):

(Pentru toti) O identitate falsa in strainatate pot sa-mi asum?

P.S Sunt "scriitor" (nu mi-am publicat cartea) si am doar 11 ani...

| Florincrap explică (pentru dayana007):

Si plus ca am "lectii" pe internet la germana...

| dayana007 a răspuns (pentru Florincrap):

Esti mic pana la 18 ani mai ai timp sa intelegi oamenii, lumea sa iti modelezi alta parere
vezi tu ei(elvetienii) sunt pentru mine foarte, foarte destepti si de asta sunt atat de puternic financiar vorbind sa nu mai zic ca au si turismul dezvoltat... totul ii favorizeaza happy

| Florincrap explică (pentru dayana007):

Ai mare dreptate,ca si in versurile melodiei "Lumea e a mea", sunt mic, dar cu mare ardoare doresc (si nu regret) sa ies din tara asta care chiar nu ma face mandru (si stiu despre ce vorbesc; imi cer scuze). Plus ca sunt scriitor (si ce?) si vreau sa am o mai mare sursa de inspiratie (Alpii sunt mai spectaculosi ca Carpatii nostri), si ma impresioneaza foarte mult civilizatia lor.
P.S:Te rog nu ma trata ca pe un copil, aici pe TPU.ro fiecare membru merita sa fie tratat cum se cuvine. Multumesc.

| Florincrap explică (pentru dayana007):

Privitor pe partea de turism, si Austria e cel putin la fel fata de Elvetia, sunt doua tari splendide! Doar ca Austria e la o aruncatura de bat de Romania (stau in Brasov), plus ca acolo (in Elvetia) transportul e scump (la salariile lor de min. 4000 CHF, e ieftin).Dar asta e parerea mea.

| dayana007 a răspuns (pentru Florincrap):

Nu te tratez altfel doar ca incercam sa subliniez ca in anii care ti au ramas pana la majorat o sa inveti multe si sa vezi totul mult mai limpede
si eu aveam o idee de genul numai ca in tara asta care ma ingrozeste nu ai sanse sa promovezi deoarece se sponsorizeaza prostia si nimeni nu o sa citeasca ce scrii
ps : am scris poezii... si te sustin in ce faci
nu trebuie sa fi mare in varsta ca sa fi si destept din pacate am cunostinte in varsta dar slabe spiritual (proaste)

| Florincrap explică (pentru dayana007):

Asta inseamna:ori renunt (sper sa nu), ori fac rost de vreo 20.000 Euro si ma mut (din pacate, cu parintii, care sunt total impotriva gandului meu de a iesi din tara) in Austria, dar am nevoie de traduceri care sunt scumpe. Ce pot sa fac?

| FallenAngelAlina a răspuns:

Raspunsu meu serios Germania.

| pynk44 a răspuns:

Germania clar.
Eu aici stau si iti pot spune ca oamenii sunt foarte educati si primitori
Viata este super si nu se compara cu alta tara...parerea mea
In plus esti tratat la fel ca ei

| Florincrap explică (pentru pynk44):

Ai dreptate, Germania e motorul Europei, normal ca e incomparabila.