| Emil_Emy_1984 a întrebat:

Ati auzit de o firma de recrutare personal DOMENICO PRETI pentru munca in Italia, Austria, Elvetia si din ce categorie de firma face parte, astept raspunsuri. Va Multumesc

42 răspunsuri:
| anemon a răspuns:

Ideea este ca una se spune,alta se face,sa cerut pentru. inceput,doar aviz pshiologic,facut doar la un anume doctor,dar cand trebuie sa fii chemat la asa zisul interviu, iti cer alti bani, deci, concluziile le tragem fiecare, pacat ca sa crezut in seriozitate si sinceritate cu firma aceasta.

| anemon a răspuns:

De ce se spune una si se face alta? S-a cerut un aviz psihologic,,special'',iar daca totusi vrei sa fii chemat la un interviu va trebui sa platesti,,o taxa'',de ce? Daca totusi este serioasa treaba nu castiga de ajuns cu cei care pleaca la munca,daca pleaca si unde vor fi dusi,ce vor lucra,unde vor lucra, intrebari la care se omit raspunsurile intentionat, de ce? Concluziile le tragem fiecare, pacat de firma ca este cunoscuta in Italia, dar sigur ea este cea care angajeaza sau cineva se foloseste de numele ei?

| doris35 a răspuns (pentru anemon):

Si mie mi s-a cerut o taxa de interviu, dar nu asta ma deranjeaza, ci ca de cand am trimis actele si cate telefoane am dat, nu s-a specificat asa ceva, desi a tot fost vorba de interviu. O alta problema mai este lipsa informatiilor de pe internet despre firma. Ma asteptam ca, avand in vedere activitatea indelungata, sa gasesc mai multe opinii, sunt totusi "15 ani" de cand se ocupa cu recrutare.
Tie prin ce modalitate ti s-a cerut sa achiti taxa de interviu? Depunere in cont, direct la sediu?

| anemon a răspuns (pentru doris35):

Mi s-a spus la telefon, scurt si la obiect, fara prezentare, ca daca doresc sa fiu in lista va trebui sa platesc 200 ron, pentru ce, nu stiu.

| fionaalecu a răspuns (pentru anemon):

Buna,
Domnul care raspunde la tel zice asa:Cine a depus dosarul pana pe data de cinci mai trebuie sa plateasaca o taxa de 200ron.Pentru ca a fost injurat, pe site, de anumite persoane.S-a gandit ca asta ar fi o explicatie logica pentru a ne lua alti bani.Nu inteleg cum un colaborator al unei firme poata sa puna taxe si sa faca ce doreste dupa ce sute de oameni au depus actele in anumite conditii.Stiu ca traim intr-o tara unde tot ce este rau se poate intampla, dar asta este bataie de joc fara masca.Eu asa cred, dupa doua luni in care am tot asteptat sa plec in Italia si tot acasa sunt.Sunt persoane pe acest site care au spus ca au plecat la munca cu firma aceasta.Cred ca este clar ca mint.Mai este o problema.Pe langa taxa pentru avizul psihologic am depus si datele personale care valoreaza mai mult decat 100ron si timpul pierdut.Nu este nimeni interesat sa afle ce se intampla cu toate actele? Daca totul este doar una din multele tepe pe care le iau romanii care vor sa munceasca in afara, ce fac oamenii astia cu datele noastre?

| anemon a răspuns (pentru fionaalecu):

Buna ziua doamna Fionaalecu si tuturor celor care sanntem tratati de acest domn de la firma Domenico ca,, fraieri''
Nu mi-am permis sa scriu nimmic de firma, pana cand am sunat si am intrebat ce se intampla de nu am fost selectat pentru interviu dupa o pauza de peste 1 luna si a avut,, bunul'' simt sa-mi spuna sec ca trebuie sa dau 200 ron pentru a fii pe lista fara alte lamuriri,am intrebat ca asta nu a fost inn oferta la innceput si mi-a raspuns daca vreau bine,daca nu sant multi care asteapta,in rest nu am injurat cu nimic,daca dansul considera injuratura ca am dorit lamuriri despre oferta,asta e.
Dar sant convins ca totul este o lucrat finut,pentru a insela oamenii,nu sant informatii despre firma,nu mai sant mesaje despre cei care au plecat,nu mai sant informatii unde pleci,ce lucrezi,etc, totul este o facatura, nu doresc sa dezamagesc pe nimeni, imi cer scuze daca altii inteleg asa, dar nici nu vreau sa mai pierd bani pentru un alt excroc.

| fionaalecu a răspuns (pentru anemon):

Cred ca se refera la schimbul de informatii care a avut loc, acum ceva timp pe site-ul lor de prezentare. Oamenii si-au spus pareriile si au pus diverse intrebari legate de firma, poate unii au fost mai acizi, dar se pare ca au avut dreptate. Oricum e aberant sa crezi ca din cauza asta s-a pus o taxa de interviu.Pe la inceputul lunii martie, cand toti intrebau pe site cate ceva, posteaza si o domnisoara care jura ca a fost la interviu.Si care a ramas profund impresionata de corectitudinea acestei firme.Totul s-a desfasurat in ce-a mai mare armonie si legalitate, dar nu a putut pleca pentru ca a avut niste probleme in Austria, iar cei de la firma despre care vorbim nu au acceptat-o.Fireste ca a fost profund dezamagita.Ideea era ca nu se divulga locul interviului pentru ca doresc sa previna aglomeratia.Cand sa cer mai multe detalii ..Surpriza.Sterg toate postarile pe motiv ca este site de recrutare nu de socializare.Cu toate astea am aplicat cu certitudine.Ghinionul meu.Dar daca domnisoara respectiva vede aceste postari si chiar a fost la acel interviu ar fi frumos sa ne spuna si noua unde s-a tinut..Nu de alta, dar asa poate aflu si eu la cine sau dus banii si actele mele.Eu una mi-am invatat lectia. Oamenii nu sunt ce par nici in realitate dar virtual.Pentru cine crede ca poate pleca in afara cu astfel de firme mare atentie.A mai aparut una care are aproape acelasi format, dar astia cer direct cateva sute de euro.Domnu'doctor nu e in peisaj, dar cine stie.
O zi buna!

| anemon a răspuns (pentru fionaalecu):

Buna ziua,ideea este ca nu este serios,profita de disperarea,sau imi cer scuze,dorinta omului de rand de a lucra si a castiga ceva mai bine decat in tara,iar asta pentru ei este o minunata sursa de venit,iar pentru doctorul bogdan,sa stea linistit,ca da,chiar eu m-am interesat personal de dansul unde lucreaza,daca lucreaza si impresiile colegilor,poate ca a uitat,dar cand am fost la dansul pentru aviz,am aflat chiar de la dansul unde poate fi gasit,daca dansul ca psiholog nu si-a dat seama ca am dorit doar sa,,acumulez'' niste informatii despre dansul si activitatea lui,asta e,lasa de dorit.
Iar acum sa vii sa spui ca ceri taxa,pentru ca cineva a dorit niste informatii despre locul de munca,asta denota faptul ca esti,si o spun din nou un mare excroc,sarlatan si sustin,acest doctor, care nu are nici-o legatura cu plecari in afara, sau cu Domenicopreti, dar trebuie sa remarc si eu stilul de lucru(a se citi mintit, inselat)a lui.

| anemon a răspuns:

Pt. Doris35, ca sa fiu trecut in lista de interviu care va avea loc pe 8 si 9 iunie(adica maine si poimaine)mi s-a cerut o cotizatie,pe care am refuzat sa o dau ca sant convins ca m-am inselat in privinta acestui job,am pierdut bani cu avizul si drumul la Bucuresti,renunt,prefer sa pastrez banii, nu am fost sunati, nu se spune unde are loc interviul, de ce sant chemati sambata si duminica la interviu, intrebari cu raspunsuri neclare.

| anemon a răspuns:

Bineinteles,ca nu sant pe lista de interviu,bineinteles ca nu am fost anuntati unde,la ce ora are loc interviul,dar sant sigur ca cineva foarte,,istet'',se foloseste de firma pentru a incasa niste bani,nemeritati,dar asta este,cu ocazia asta am aflat de alta firma care inseala,interesant, de ce asa zisii cei care sant plecati nu mai spun nimic pe acest site,au disparut brusc,au,,murit'',inainte,pana in selectari erau foarte activi,pentru reclama si atragere de cotizatori,iar acum,gata au disparut,inseamna ca au strans ceva si mai incearca,interesant, mai ales ca la numarul de Italia, nu raspunde nimeni, din martie, am incercat si nimeni nu raspunde.

| anemon a răspuns:

Pentru Doris35, daca poti lasa-mi o adresa de mes,unde putem discuta despre aceste lucruri,pentru ca aici nu se doreste comentarii,acide'',adica vor fi sterse cat mai repede, cineva este vigilent, sau daca doresti iti voi lasa eu o adresa de mes, astept raspuns, o seara frumoasa.

| anemon a răspuns:

Am inteles acum jocul acestui domn doctor Bogdan,sant sigur ca el este in cardasie cu altii care se dau plecati sau lauda firma pe acest site,singurul care face referire la firma domenico,este un excroc ca multi altii,te ademeneste cu oferta,iti propune sa faci un aviz numai la el,vezi doamne ca numai el este,, agreat ''de firma fantoma, un joc murdar al unui tigan excroc, te pune pe o lista, apoi iti va cere dupa un timp o taxa de 200 ron pentru dosar,si atat,in rest unde mergi,ce muncesti, nu ma mir sa ceara si bani pentru autocar la plecare, daca se va pleca, si sa ramai prin Italia boschetar, ca este plina acestia.

| anemon a răspuns:

In urma telefonului pe care l-am dat, mi s-a comunicat ca nu am fost selectat pentru ca nu am platit taxa de 200 ron dosar si daca o voi plati voi fi selectat pentru interviu, in rest alte informatii nu imi pot fi date, de ce?
Sa inteleg ca dupa aceasta taxa vor urma alte plati care bineinteles nu vor duce decat la o frumoasa inselatorie, foarte subtila si finut gandita de un doctor, care este renegat in bransa, in urma unnor verificari pe net.

| anemon a răspuns:

Buna ziua,un aspect foarte interesant,anumite persoane sant pe lista celor,,admisi'', la o oferta aleasa de ei,(adica tara), iar pe lista de interviu sant,, admisi" la alta oferta(a se citi tara), altii sant trecuti de 2 ori pe lista celor recrutati, chiar asa de prosti ne crede acest excroc, sant de acord ca multi au dat si vor da bani pentru taxa, dar pana cand ii va merge sa insele, sa minta sa isi bata joc de noi.

| Emil_Emy_1984 explică:

Eu am optat pentru Germania si nu stiu cand o sa aiba loc interviu. in legataru cu actele trebuie sa faci un test pshihologic care costa 162 ron si te cam obliga sa-l faci la un italian la origine.

| Emil_Emy_1984 explică:

Scuze ca nu am putut sa-ti raspund, dar atat mi-a cerut de ce mi-a cerut atat nu am idee.
posibil sa fie in functie de ce ai optat, in timp ce eream acolo mai venise unu si acelei persoana tot atat i-a cerut, poate a mai redus pretul. o sa te rog sa-mi zici cat ai dat in final pe acel aviz Multumesc

| Ana-Maria_Talpeanu_1985 a răspuns (pentru Emil_Emy_1984):

Eu zic mai bine sa conversam pe facebook sau pe mess.Ti-am lasat adresele si dupa ce le iei as vrea sa le sterg ca deja ma contacteaza altii si nici macar nu sunt din cei care merg cu aceasta firma.Multumesc

| tamojnik a răspuns:

O incercat cineva sa caute pe persoanele recrutate in Facebook.

| marinescu37 a răspuns:

Firma asta este tutolavoro, tipul asta domenico nu stiu nici acum ce e cu el da e jupan mare eu am plecat pe 7 au zis de torino si am ajuns la Milano, dupa care am mers noaptea cu autobuzul 3 ore muncim acum la gardur punem garduri cate trei randuri cica se construieste un laborator ca nu ne spune nimic cred ca o sa punem garduri trei luni ca este, imens locul unde cica o sa fie santierul zice unu care e sef aici ca o sa fim 700 de muncitori e plin de paza au zis sa semnam un contract in care sa nu spunem nimic de locul unde muncim. Ca e din fonduri europene si pana nu da drumul la toti muncitori sa nu vorbim nimic si a zis ca pana in mai nu pleaca nimeni cand avem liber in oras ca nu avem voie in rest e bine muncim 10 ore ne da masa si au magazin in camion da ce luam de acolo e ieftin rau de tot.

| fionaalecu a răspuns (pentru marinescu37):

Buna,
Acum clar sunt speriata, cum adica trebuia sa mergi la Torino si ai ajuns la Milano?
Si de ce nu ai voie sa spui unde lucrezi? laboratoru asta este ilegal?
Vreau si eu sa le trimit actele pentru camerista, dar nu gasesc nimic despre ei si nu stiu nici cum sa verific firma.

| ionyca15 a răspuns:

Sunt foarte interesat de discutiile voastre problema este ca nu vorbiti deschis sa stie toata lumea ce e cu firma asta si sa spuneti ce costuri include, unde au sediu, unde ati fost la interviu si daca este serioasa asta e intrebarea tuturor e serioasa sau nu?

| ionyca15 a răspuns:

?

| Ana-Maria_Talpeanu_1985 a răspuns (pentru ionyca15):

Pentru ca nici noi nu stim! Dar eu inclin sa cred ca sunt seriosi pentru ca nu iti cer comision inainte ca alte firme!

| Mariana_Grigore_1975 a răspuns (pentru Ana-Maria_Talpeanu_1985):

Da este adevarat nu-ti cer comision inainte, dar e posibil sa ajungi unde doresti tu, sau unde doresc ei, si sa nu-ti dea nici un ban. Va-ti pus si intrebarea asta, de fapt eu nu am gasit nimic in legatura cu acest domn, car avea o firma, ci doar persoana fizica, iar in ciuda acestor fapte, nu e inregistrat nicaieri, ma refer la fisc, nici la noi, nici in Italia

| Ana-Maria_Talpeanu_1985 a răspuns (pentru Mariana_Grigore_1975):

D-na Mariana nu cred ca v-ati interesat bine.Incercati la ITM-ul european si o sa vedeti ca sunt de ani de zile.Si eu cred ca o sa ajung exact unde doresc eu! Daca nu stiti prea multe nu mai denigrati persoane si firme.Mai intai cercetati si cautati si dupa aceea dati cu pietre in oameni si firme, mai exact aduceti probe, dovezi despre ei si atunci aveti tot dreptul! Pana atunci, va recomand sa mai cautati si sa nu mai va grabiti cu speculatiile!

| anemon a răspuns (pentru Ana-Maria_Talpeanu_1985):

Atunci de cer taxa pentru interviu, ca sa fii trecut pe lista de interviu?

| marinescu37 a răspuns:

Cazarea este buna stam in niste module asta in care stau eu este de 4 paturi cu grup sanitar complet si bucatarie mai sunt module mai mari de 6 paturi toate au hol destul de mare casa de valori cu 4 sertare aer conditonat caldura. Masa de la 13 este chiar buna si multa cu ciorba supa tocana pireu chiftele orez varza si carne de toate felurile defiecare data avem desert. Ieri de la 13 si azi avem liber ieri normal nu trebuia sa lucram da am vb cu ei si au zis ca daca tot nu avem voie sa plecam in oras pana in mai sa lucram si ne dau cate 35 de euro pentru orele astea lucrate sambata si ne dau filme in fiecare seara. e bine e de lucru cica o sa fie lucrarea mare de 4 ani iar dupa primul an se maresc si contractele pentru cei ce mai continua. Va mai scriu eu saptamana viitoare cand am timp

| fionaalecu a răspuns (pentru marinescu37):

Tot nu am inteles de ce nu poti pleca in oras pana in mai.Ce legatura are semnarea unui contract in care sa nu dai detalii despre locul de munca cu ce faci tu in timpul liber.Te rog poti fii mai explicit?

| marinescu37 a răspuns:

Ce am auzit eu si am vazut pe proiectele astea dupa care lucram la garduri cica este vorba de un laborator mare de cercetare la fel ca ala din elvetia am uitat cum ii spune si zice ca se leaga de unul asemanator din Austria. Ca sunt ei cu secrete si eu am fost pus pe ganduri pana am ajuns aici dupa ce neau tint sedinta si au zis sa semnam contractele ca nu spunem nimc am inteles ca nu vor sa stie multa lume pana nu este tot santierul organizat ca sunt bani multi dati de fondurile astea europene si le trebuie oameni seriosi. Acum stau linistit ca am vazut care e mersu daca muncesti si iti vezi de treaba nu zice nimeni nimic. eu vreau sa imi prelungesc contractul cu ei sa mi vad de treaba mea ca sa imi ajut familia am vorbit cu un sef de aici pentru fimiu si a zis ca ma ajuta sa il aduc daca sunt om de cuvant si imi vad de ale mele

| ionyca15 a răspuns:

Sunt impresionat ca usor usor mai aflam cate ceva, dar nimeni nu spune unde a fost la interviu si ce s-a intamplat la interviu si daca din punctul sau de vedere firma asta este serioasa si ce inconveniente sunt.

| marinescu37 a răspuns:

Fane noi azi am luat bani, voi de ce ati luat bani asa devreme sau ma pacalesti ca numai de nazbati esti bun. Am vorbit azi cu sefu de aici si a zis ca Petre nu vine mai devreme de 16 aprilei ca cica asteapta sa ne vina forezele si utilajele ca in afara de cateva masini nu au inca nimic pe aici. Eu maine ma duc lamunca voi munciti sambata si voua tot 35 va da pentru sambata lucrata. Ingineru a zis ca stia ce face fisu ca e batut in cap ca nu il mai primeste acasa sa stea la nevasta daca e prost. Sanu mai faci baza pe aici ca rade lumea de noi si sai spuisi tu lu fitu sa vorbeasca cu Petre sa spuna la interviu ce am zis eulu Petre sa zica.

| Mariana_Grigore_1975 a răspuns:

Va rog sa-mi dati si mie mai multe detalii despre aceasta firma. la telefonul de Romania raspunde o persoana care nu are legatura cu firma, sau cu acest domn, Dominico Preti, iar la nr. de Italia nu raspunde nimeni.Actele le-am trimis, pe acel mess, dar nu am primit nici un raspuns. cu cine trebuie sa iau legatura, ajutati-ma si pe mine daca stiti mai multe. Pentru dumneavoastra doamna/domnisoara Ana-Maria, imi cer scuze daca am denigrat cu ceva, dar eu nu sunt lamurita cu ei. Unde am cautat am gasit pe altcineva in spatele lor. va rog sa-mi trimiteti si mie detalii pe adresa de mess.va multumesc foarte mult

| Ana-Maria_Talpeanu_1985 a răspuns (pentru Mariana_Grigore_1975):

Doamna, e normal ca la numarul de Vodafone de Romania sa raspunda altcineva, pentru ca acel Domenico Preti e in Italia.La numarul de Italia eu nu am incercat.De ce spuneti ca cel ce raspunde la telefon, aici in Romania, nu are legatura cu firma? Este omul care se ocupa de tot, aici in Romania.De ce a-ti mai trimis actele daca nu v-a lamurit acel domn la telefon sau daca credeti ca nu are legatura cu firma? A-ti vorbit cu domnul respectiv? L-ati intrebat ceea ce vroiati sa stiti si nu v-a raspuns? Nu cred, pentru ca acel domn vorbeste foarte frumos la telefon si da raspunsuri la intrebarile ce ii sunt adresate.Mie mi-a dat raspunsuri la intrebarile pe care i le-am adresat. Si spuneti-ne si noua unde a-ti cautat informatii despre firma si pe cine a-ti gasit in spatele acestei firme?

| tamojnik a răspuns (pentru Ana-Maria_Talpeanu_1985):

Am incercat sa sun la numarul din Italia, nu raspunde.

| Ana-Maria_Talpeanu_1985 a răspuns (pentru tamojnik):

Am auzit si eu ca nu raspunde nimeni la numarul de telefon din Italia.Eu una nu am cautat nimic pe facebook! Ai cautat tu?

| sorinel1968 a răspuns:

Taxa psihologica depinde de la doctor la doctor ca de aia sunt cabinete particulare.eu am dat 100 ron. mam gasit pe lista de recrutati dar acu astept sa puna data pentru de interviu. anuntul pentru interviu se face telefonic si prin email

| Stefan35 a răspuns:

Marinescule ai fost vedeta la interviu cand te certai cu politisti sa intri primul este vedeta si aici, ceti mai place sa te dai in stanba. Ia zi ba voi ati luat baniii noi azi am primit bani si cartile de credit. Sai spui lu ingineru ca fisu a pierdut toti bani care ia luat a jucat pokher cu doi austrieci ai a ramas in izmene de aia nu vroia cu tasu in italia.Sami zici de bani ca noi am luat 250 acum pe prima saptamana cu nu stiu cum calculeaza astia comisionul ca am intrebat si a zis ca astia sunt bani pentru prima saptamana si se dau cu intarziere de 8 zile. Sami spui auzi. Zi lu fitu cand vine sa puna mes pe telefon sa vorbim.

| Emil_Emy_1984 explică (pentru Stefan35):

Stefan te rog sa-mi zici cand ai plecat si cat ti-au zis ca iti vor da salariu.

| Ana-Maria_Talpeanu_1985 a răspuns (pentru Stefan35):

Da Stefane, spune-ne cand ai plecat? Unde? Pe ce salariu si ca ce lucrezi acolo? Si ce e cu cartile de credit? Pentru ce le dau? Te iei de Marinescu degeaba, macar el ne-a ajutat si ne-a spus cat de cat ce si cum e acolo! Dar voi ceilalti de ce nu ajutati? Spuneti-ne si voi cate ceva! Macar asa ajungeti si voi vedete, ca daca un roman de al nostru ajuta alti romani se pare ca e vedeta! Crezi ca pe noi ne intereseaza ca a pierdut baiatul lui la poker? Nu ne intereseaza asta! Asteptam raspunsurile tale, Stefane!

| ionyca15 a răspuns (pentru Stefan35):

Mai explicit te rog?

| Aurels a răspuns:

Sall, imi puteti da mai multe informatii despre aceasta firma? multumesc

| Gabriel_Dani_Costi_Moldoveanu_1979 a răspuns:

Domenico Preti, sunt niste nenorociti, tepari sa nu aveti incredere in ei sau alte firme de genul asta, si eu am depus dosarul la ei si au trecut 3 luni de atunci, acum nu sunt de gasit, nici pe mobil nici pe mail oare unde sunt teparii cu actele oamenilor, pe viitor este bine sa verifica-ti firma daca exista, daca este inregistrata...Va doresc tuturor mult succes iar teparilor RUSINE sa-le fie