| anonim_4396 a întrebat:

Azi am avut doua spectacole cu corul din care fac parte. unul de la care a trebuit sa fim prezenti la 9:30 dimineata, pentru repetitii, si care s-a sfarsit la 13:30, si unul de la 14:30 pana la 16:00. m-am simtit minunat, cand sunt pe scena si cant, am asa un sentiment de fericire si nerabdare sa trec la urmatorul vres, incat abia ma pot stapanii. iubesck sa cant pe o scena reala, in fata unor spectatori reali.azi am cantat la inspectoratul invatamantului judetean, iar apoi, la scoala mea, pentru toti profesorii, dar de asemenea si pentru parinti. m-am simtit minunatm, nu pot sa cred ca a trecut asa repede, ca a venit definitiv vacanta, si ca din 2010 nu voi mai auzi colinde timp de 11 luni.azi la spectacol, eu am fost singura care s-a bucurat cu adevarat, care a zambit si a cantat pe scena, si intr-adevar, am de ce.de ce sa stau cu fata in pamant atunci cand cant? eu sunt singura care s-a simtit fff bine, restul colegilor mei, mai mari si mai mici, ma cred prea entuziasmata, ma tot intreaba ce vad la conide si de ce sunt asa de entuziasmata cand cant la cor. lor nu le plac colindele, le place numai house, rock, si manele, la mai multi! si mie imi place popul, rockul, si hip-hopul, dar de ce sa nu asculti, sau sa canti cu drag, colindele? daca si traditia colindeleor dispare, unde va ajunge lumea? si ce e atat de diferit la muzica populara? portul popular, nici mie nu imi prea place sa il port, ca azi la primul specatcol am umblat pe drum asa, in port popular ca nu am avut ce face, si intr-adevar e ciudat sa porti asemenea haine la oras. unele melodii nu imi plac nici mie, dar totusi, unele sunt chiar bune.profesoara mea de muzica urasete manelele(singurul stil, care chiar nu vrea sa il auda niciodata), la fel sunt si eu. e cel mai prost stil de muzica! colegii mei, stiu cat isi da ea silinta, adica azi, ea a venit la 6 dimineata in scoala, iar pana la 6 jumate seara nu s-a oprit din dansat si cantat, nici macar nu a mancat, si-a luat un covrig, din care a luat o bucata inainte de a intra iar pe scena.toata ziua a fost pe drum si nu a stat o clipa intr-un loc.la un moment dat, pe la sfarsitul spectacolului, ea a dansat cu niste fete de cls a9-a, si era sa se inpiedice de fata cu toti profesorii cu directorul, cu parintii nostri, dar inca mai zambea si ea era cea mai energica de acolo, cu toate astea.chiar am vrut sa o intreb daca vrea sa o ajut cu ceva, dar ea nu vrea sa ne solicite pe noi, se descurca singura mereu.va dati seama cat de obosita poate fi, deci eu am stat langa ea mai toata ziua, si nu s-a asezat macar odata jos. d la inspectorat inapoi la scoala si tot asa...si copiii cu care lucrase cum o apreciaza? incep sa rada cand ea cere liniste pentru untima repetitie si ii bat un ritm de manea, cand stiu foarte bine ca ea uraste chiestia asta.deci asta chiar m-a enervat si pe mine, adica sa stii ca lucrezi cu ei si le dai tot ce e mai bun, nu tipi la ei, te porti furmos cu ei si ei te jignesc(intr-un fel a fost ca o jignire pentru ea, pentru ca multe colinde sunt scrise chiar de ea, si sa iti bata un ritm de manea pe colindul tau...). deci eu nu stiu unde a ajuns lumea! am ajuns sa imi stric spectacolele ca sa le fac semne aiuritilor sa nu se mai prosteasca pe scena.si mai presus de toate, ne fac scoala de ras! cum sa ii fac sa inteleaga, ca profa' nu poate singura, eu sunt ajutorul ei, si ei sunt 61 contra 2.va rog niste sfaturi, chiar am vazut-o pe profa' foarte suparata azi, si ma intristeaza si pe mine cand stiu cat de mult lucreaza. ce sa fac ca toti colegii mei, dar si cei de alte varste sa inteleaga.cand vreau sa le comunic ceva, ma iau in batjocora, nu mai stiu ce sa mai fac!

14 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Ai o profesoara minunata.Stai cat mai mult in preajma ei fiindca ai ce invata.Educatia muzicala nu se dobandeste usor, asa ca profita.In viata vei avea nevoie de cunostinte in acest domeniu daca vei lucra intr-un domeniu select.La varsta ta nu poti convinge o masa de copii nastrusnici sa se astampere.Important este sa nu te lasi influentata de ei. Poate mai tarziu se vor maturiza si ei si vor intelege eforturile profesoarei precum si frumusetea muzicii corale.

Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Pff... e foarte tristă chestia. De multe ori toate persoanele bune sunt călcate în picioare. Se vede că profesoarei tale îi place ceea ce face şi o respect. Pe rhytmiser nu îl băga în seamă, nici nu cred că a avut răbdare să citească tot, să vadă că nu e vorba de tine.
Modul de rezolvare...pfff.e complicat. Ar merita bătaie, nu alta, dar sunt prea mulţi oameni idioţi în lume. Ai putea gândi ceva pentru ca ceilalţi să vadă de fapt cui se datorează tot corul sau ceva. dacă există într-adevăr cuiva căruia să îi pese în afara ta...happy

| Klara a răspuns:

raised eyebrows Doamne iarta-ma cata filosofie

| LoveForShania a răspuns:

Stiu foarte bine ce vrei sa zici.Inteleg...d-na ta de muzica lucreaza foarte mult, dar de ce nu incearca EA sa le explice acest lucru,, sau o persoana de care elevii chiar au frica. De exemplu, la mine in scoala toti copiii au frica de d-nul director. Si daca el le zice ceva, ei asculta. Si cred ca cei de la tine din scoala nu fac o exceptie! Ca tot venea vorba despre manele, unora chiar le place, unora nu. Nu poti sa le zici cantaretilor de manele sa nu mai cante acest lucru. Muzica manele este tot un gen de muzica. Exemplu:: Unora le place hip-hopul si tu il dezgusti ( e exemplu). Este adevarat, muzica Manele este chiar foarte noua si foarte excentrica. Incotro se duce lumea? Ai dreptate. Dar aproxomativ toate genurile de muzica sunt excentrice. Rockul, poate tie iti place dar este un gen destul de irascibil. Hip-hop.de asemenea. Mie imi place foarte mult hip-hopul, dar chiar daca imi place trebuie sa recunosc si defectele. De exemplu: Ai un iubit, si il placi foarte mult, dar trebuie sa ii recunosti si defectele. Daca cineva zice ca este arogant, si tu il contrazici, dar este adevarul, nu este bine! Revenind la problema ta! Tu nu le poti explica unor copii incuiati la minte, pentru ca si tu esti tot un copil! Copiii incuiati la minte, nu asculta alti copii!

| moonY a răspuns:

puteai sa faci si tu un rezumat.am citit tot, dar pana am ajuns la final, am si uitat tot

| i_love_you_and_i_am_cool a răspuns:

Merci mult de raspunsuri(in afara de rhytmiser). aveti dreptate, ea chiar pune suflet in ceea ce face, si nu am pus intrebarea pentru mine, ci pentru a sti ce sa fac, ca ea ii face sa ascultedar im min uramtor...inapoi de unde am pornit

| i_love_you_and_i_am_cool a răspuns:

Da, puteam face un rezumat, insa sunt obisnuita sa scriu compuneri lungi si de aceea cand scriu o idee o transform in "compunere"

| i_love_you_and_i_am_cool a răspuns:

Pai...toti cei care suntem am fost alesi pentru ca avem voce.la fiecare inceput de an, ea asculta fiecare elev din fiecare cls(de la cls a4a la cls a9-a), iar cei cu cea mai buna voce sunt alesi la cor

| i_love_you_and_i_am_cool a răspuns:

Klara, vrei te rog sa nu mai raspunzi intrebarilor mele?! tu in toate raspunsurile, iei totul in bataie de joc. daca nu poti sa raspunzi intrebarii concret, si nu te gandesti ca poate cel ce a a scris-o se supara, nu mai raspunde!

| ☻☆Diana☆☻ a răspuns:

Nu stiu ce sa-ti zic...Lumea e chiar cruda, asa ceva se intampla si pe la noi, din pacatesad Asa a ajuns lumea...sad Peste tot numai manele si cocalaristraight face

| Aly07 a răspuns:

Crede-ma ca l astfel de persoane nu ai ce sa le explici, oricat te-ai stradui nu vor pricepe niciodata.
Exista doar o singura solutie care e mai plauzibila, sa-l convingi pe cel care ii conduce pe acesti aiuritzi sa inteleaga, trebuie sa vorbesti pe limba lor, dar nu stiu daca poti sa te cobori la acel nivel.
Totushi u continua sa canti colinde si sa simti in continuare bucuria de a le canta, mai sunt oameni care simt acelasi lucru ca si tine despre colinde si in legatura cu doamna aceea despre care ne-ai povestit merita tot respectul din lume, dar acei nesimtitzi nu sunt demni sa il ofere.
Sper ca te-am ajutat happy.

| rhytmiser a răspuns:

Moama cat suferi se vede ca nu te baga nimeni inseama laughing

| Lorena_9823 a răspuns:

Si eu fac parte dintr-un cor...Cred ca singura solutie este ca profesoara ta sa faca o deratizarelaughing) Ar trebui sa vada cine are voce si cine nu si cei care nu au sa plece din cor.Ar trebui o restrangere mai ales ca sunteti 61.Eu sunt la liceu cu profil muzica si nici unul din corurile din liceu nu are 61 de persoane. Un cor foarte bun se poate descurca foarte bine cu 18 copii. Sper ca am fost de ajutor...rolling on the floor

| andr3ysbx a răspuns:

Foarte tare.Imi plac cei ce canta.Si in legatura cu colegii tai incearca sa niu mai bagi in seama...am patit si eu asa ceva cu colegii mei