| GBoB a întrebat:

über nu insemna ultra sau greu sau alte cuvinte din astea daca nu ce inseamna? Va rog sa-mi spuneti pentru ca vreau sa il folosesc la un nume über -------. Multumesc.

4 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Singur, in fata unui substantiv, inseamna "peste". Daca il legi in fata substantivului, inseamna "ultra". Atentie, insa, ca nu prea se potriveste peste tot. "Ober" are, mai degraba, sensul de "ultra/peste".

| DanielPH a răspuns:

über inseamna : Despre, cu privire la, aproximativ...
über legion - Despre legiune
Ai inteles?

| Met a răspuns:

Nu stiu sigur as zi "despre" dupa cum am auzit dar uitate aici poate unu ii corect http://www.dictionargerman.ro/? c=%C3%BCber

| GBoB explică:

Dau funda aluia care ma lamureste.