| Frau a întrebat:

laughingbine...reformulez : am 13 ani, sunt fata si vreau carti de genul: tom sawyer, huck finn, din astea adica... aventurabig grin

12 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Toate romanele lui Jules Verne sunt aventuri: Insula misterioasa, Doi ani de vacanta, Capitan la 15 ani, Copiii capitanului Grant, Cinci saptamani in balon, Ocolul pamantului in 80 de zile si multe altele, multe sunt chiar cu copii. Si eu le-am citit in copilarie si mi-au placut foarte mult. Detalii despre Jules Verne si titlurile tuturor romanelor scrise de el gasesti aici: http://ro.wikipedia.org/wiki/Jules_Verne. Lectura placuta!

aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Charles Dickens-David Copperfield, Rudyard Kipling-Kim, Karl May -Winnetou, Old Surehand, Comoara din lacul de argint, Testamentul incaşului, Louis Boussenard-Căpitanul Casse-cou, Fenimore Cooper-Ultimul mohican, Mayne Reid-Călăreţul fără cap, Wilkie Collins-Piatra lunii, Molnar Ferenc-Băieţii din strada Pal, Valentin Gustav-Insula robilor, Frans G Bengtsson-Vikingii, Rafael Sabatini-Odiseea căpitanului Blood, Ioan Dan-Cavalerii, Taina cavalerilor, Cavalerii ordinului Basarab, Curierul secret sau dacă vrei bestseller-uri recente-CS Lewis-Cronicile din Narnia, Caroline Pitcher-Băiatul şaman, Anna Dale-Şoptindu-le vrăjitoarelor, Nancy Farmer-Marea trolilor, Casa Scorpionului, Carl Hiaasen-Bufniţa, Angie Sage-seria Septimus Heap, Robert Muchamore-Clasa A, Cornelia Funke-Stăpânul hoţilor, Anthony Horowitz-seria Alex Rider Micul Spion, Alan Gibbons-Trilogia Legendeer, John Flanagan-seria Ucenicul din Araluen, VM Jones-seria Karazan, Mark Robson-Spioana imperială, Louis Sachar-Secretul din Lacul Verde, Chris Bradford-Tânărul samurai.Calea războinicului, E Rose Sabin-seria Şcoala de vrăjitorie

GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Încearcă harry potter, toate cărţile! Sunt ok la vârsta ta şi jules verne tot.
Robinson Crusoe
Căpitan la 15 ani
Prinţ şi cerşător
Singur pe lume

| alessia5158 a răspuns:

"Aventurile bravului soldat Svejk" de Jaroslav Hasek -- am citit-o la 13 ani! m-am "spart" de ras!
sau iti recomand una mai "ancorata " in problemele contemprane :

"Pe sub poduri "(Editura Aqua Forte-poate fi comandata online!) -aventura pe strazile Americii (Mike, printisor" de bani gata, este student la o scoala scumpa dar in inima lui simte ca viata este in alta parte. Asa ca, peste noapte, alege un nou mod de a trai:printul devine cersetor pe bune! Povestea lui neobisnuita, captivanta si tuburatoare ne schimba in mod radical perspectiva asupra a ceea ce stiam despre o viata normala.)
Ti-am recomandat aceste doua carti sub motivul ca, daca ti-a placut sa citesti pana la 13 ani, inseamna ca ai depasit demult "stadiul" lecturilor de Joules Verne (astea se citesc pe la 9-10 ani)!

| Frau explică:

Majoritatea le-am cam citit si sunt chiar super:X cred ca o sa ma iau de jules vernehee hee

| Elle a răspuns:

Eu iti recomand carti d`ale lui Jules Verne.Sunt foarte frumoase. Mie imi place cel mai mult,, Doi ani de vacanta``,,, Ocolul Pamantului in optzeci de zile`` si,, 20. 000 de leghe sub mari``.

http://www.jules-verne.ro/

| Quiss a răspuns:

- Winnetou de Karl May
- Cei trei muschetari de Alexandre Dumas
- Laleaua neagra tot de Alexandre Dumas
- 20000 de leghe sub mari de Jules Verne
- Ultimul mohican de James Fenimore Cooper
- Cronicile din Narnia de C. S. Lewis
- Calatoriile lui Guliver
- Robinson Crusoe
- Alice in Tara Minunilor
- Alice in Tara Oglinzilor
- Insula canibalilor de Jack London
- Insula comorii
- Cuore, inima de copil de Edmondo de Amicis
- Ciulinii Baraganului de Panait Istrati
- Copilaria mea
- Recreatia mare [asta si cea dintai nu mai stiu cine le-a scris, dar cu google aflii; sunt scrise de romani, dar foarte faine]
- Papillon de Henri Charierre
- Imparatul mustelor
- Ivanhoe de Walter Scott

| NUUSTIU a răspuns:

Capitan la 15 ani

Singur pe lume love strucklove strucklove struck

Robin Hood

Winnetou

Cei trei muschetari

Robinson Crusoe

atat imi aduc aminte... sper ca ti-am fost de folos...

| NUUSTIU a răspuns:

De Jules Verne stiu multe:

-20. 000 de leghe sub mari
-insula misterioasa
-steaua sudului
-capitanul Hatteras
-Scoala Robinsonilor
-un bilet de loterie
-doctorul Ox
-doi ani de vacanta
-farul de la capatul lumii
-vulcanul de aur
-de la Pamnat la Luna
-casa cu aburi
-insula cu elice
-burse de calatorie
-

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Karazan 1 2 3 4

| Ankutza_9343 a răspuns:

Eu iti recomandlaughing din toate cele de mai sus doar aventurile lui tom sawyer care se gaseste la toate librariile ...auzi dar daca nai citit twilight iti recomanda sa citesti toate 5 cartile st marpha:X