| HarryPotter a întrebat:

abia de o zi am facut partea intreaga a unui numar si nu am inteles foarte bine.as dori sa stiu cu cat este egal:
[2, 84]=?
[2, 97]=?
nu ma refer la fractii sau ceva de genul.ma refer la lectia pe care o faci la inceputul clasei a8-a.cu parte intreaga si parte fractionara.

Răspuns Câştigător
| rosto a răspuns:

Deci tu vrei sa stii care e partea intreaga a acelor numere? Pai partea intreaga a unui numar este cel mai mare numar intreg dar mai mic sau egal decat numarul tau dat.
Deci la 2, 84 tu ai 2 INTREGI si etc... partea intreaga este 2
sa zicem ca avem numarul -3, 78. Care este cel mai mare numar intreg dar mai mic decat -3, 78? Ai fi tentata sa zici -3, numai ca -3 este mai mare decat -3, 78. Si atunci este -4. In cazul celor intrebate de tine, la amandoua este 2 raspunsul. happy

| Vladut122 a răspuns (pentru rosto):

Rosto dar partea intreaga a unei fractii de exemplu 34 supra 9 ..care ar fi partea intreaga..si daca poti sa-mi si explici te rog.

9 răspunsuri:
| mihaibrasov a răspuns:

Ce raspunsuri cretine ti-au putut da unii. Partea intreaga a unui numar pozitiv e ce se afla inaintea virgulei, la negativ e cel mai mic intreg, deci mai scazi 1 (adica [-4, 5] = -5. Nu stiu de ce unii ti-au scris de fractii...
parte intreaga din 2. 84 (scris [2, 84] este 2, iar partea fractionara este {0. 84}...
mare smecherie nu e.

| LolaKissTheGirl a răspuns:

2, 84=94/33

2, 97=295/99

| Larette a răspuns:

Stiu sigur ca 2, 84= 284/100 (adaugi sub fractie atatea zerouri cat sunt dupa virgula)
si 2, 97=297/100

| matraguna1 a răspuns:

Gandeste-te ca tot timpul
[2. 84]

| matraguna1 a răspuns:

Nu mi-a luat raspunsul intreg...deci...exista proprietatea: [x]

| matraguna1 a răspuns:

Nu ma lasa sa scriu mai mic sau egal si imi dispare tot mesajul... lol

| buburuzul a răspuns:

Partea intreaga reprezinta numarul intreg mai mic decat numarul ales dar cel mai apropiat de el

partea intreaga din 2, 84 este 2 iar partea fractionara este {0. 84}
virgula face despartirea dintre partea intreaga si partea fractionara
sper ca ai inteles

| blue-star a răspuns:

2, 84=94/33
2, 97=295/99