| Lala20 a întrebat:

Care e treaba cu partea fractionara si partea intreaga a unui numar?

3 răspunsuri:
| dadasssssssss a răspuns:

Sa zicem un numar...28, 321 (asta mi-a venit acum in cap). Partea intreaga reprezinta numarul de dinaintea virgulei adica 28. Partea fractionara sau neintreaga reprezinta numarul de dupa virgula adica 321. sau mai poate fi scris ca 321 supra 1000.
Ai inteles? Daca nu trimite-mi un mesaj.

| Andreea6031 a răspuns:

Numarul sau cifra dinaintea virgulei reprezinta partea intreag, iar cele de din dreapta virgulei reprezinta partea fractionara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Partea intreaga a unui numar a/b se noteaza [a/b] si simbolizeaza de cate ori intra b in a. Partea fractionara este fractia subunitara care ramane si se noteaza cu {a/b}.
Proprietate: a/b= [a/b] + {a/b}
De exemplu, in fractia 5/2=2 1/2 partea intreaga este 2, iar cea fractionara 1/2; in fractia 1/7 partea intreaga este 0, iar partea fractionara 1/7; in fractia 8/4, partea intreaga este 2, iar parteaa fractionara este 0;
Sper ca ai inteles ceva! O zi buna!