| lawryka a întrebat:

Am 12 ani.Si in timpul liber asa vrea sa castig cativa banii. din punct de vedere financiar o aduc foarte bine dar as vrea sa fac ceva flositor mie in timpul liber si va rog fara raspunsurile ca vedeti de scoala si chestii de genul dar nu vreau sa lucrez pentru vecin prin casa sau chesti de genul am facut lucruri de astea si ma plictisesc vreau sa incerc mai multe lucruri si sa vad ce imi place daca ma puteti ajuta raman recunasctoare Funda

Răspuns Câştigător
| arrriadna a răspuns:

Creaza tu ceva si pune la vanzare pe internet printr-un blog gratuit (am o vecina care face sacose de plaja, si jucarii umplute cu diverse materiale si pe care le picteaza ea), poti face artizanat in principiu.
Poti imparti fluturasi (dar sa ai grija sa fie firma de incredere).
Poti face voluntariat pentru diverse ONG-uri (search google ca te pricepi).
Da' daca vrei sa stii o treaba: pe mine la varsta ta orice as fi facut m-as fi plictisit in 2 saptamani, deci asta cu "ma plictisesc"... Relax toata viata e o mare plictiseala daca e sa o iei asa.
Oricum, ca experienta, sa lucrezi in "social", prin ONG-uri ti-ar prinde bine nu numai la CV ci si la eperienta de viata sa zic. Numai sa ai capul pe umeri si daca te dugi la "greenpeace" sa nu te legi ca dobitocii de acum cateva zile cu lanturi, doar ca sa transmiti un mesaj social...

4 răspunsuri:
| misskitty a răspuns:

Buna.la virsta ta nu o sa te,, angajeze" nimeni pentru ca e ilegal.mergi la tara la bunici daca ai. ei sigur se vor bucura de ajutorul tau.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frecventeaza un Cenaclu literar
sau
o trupa de teatru de amatori
sau
un club de pictura
sau
un CLUB de SCRABBLE
sau
un Club de colectionari

| adina_6125 a răspuns:

De exemplu prietenu meu care are 15 ani lucreaza la mc domalds...nu stiu la c iti trebuie de lucru la 12 ani si eu tot atata am si numa de lucru n-am chef si cand ma pune maicamea sa intind niste rufe imi dau ochii peste cap

| Stef_5647 a răspuns:

Pai, sincer, la 12 ani nu prea ai ce face daca nu ai buletin. Fa treburi prin casa si roag`o pe mama ta sa te rasplateasca...altceva nu stiu. Ori, in caz ca parintii tai, sau membri din familia ta au magazine, baruri sau restaurante, angajeaza-te la ei.Succes!