| Alina_6715 a întrebat:

Buna am 14 ani si as vrea si eoo sa-mi pun pierce in buza... dar nu stiu ce imi trebuie si cum sa-mi fac gaura si la salon nu pot sa ma duc ca imi trebuie un adult deci... ma puteti ajuta? va rooogggg
Multumesc!

6 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Astampara-te. Daca iti faci singura PIERCING, e posibil sa te pricopsesti cu vreo infectie. Chiar n-ai altceva mai bun de facut? Uite! Iti dau o idee: invata cat mai bine la scoala, ca, probabil, daca ai 14 ani, la vara ai de dat un examen. Iar, la cata romana stii, nu prea te vad in clar. Ce vrea sa insemne acea onomatopee: "eoo"? In ce limba e?

| Paulla a răspuns:

Sunt multe saloane care fac pirce-uri minorilor. Uita-te la igiena in primul rand. Daca cauti sigur gasesti un salon care face pirce-uri minorilor, daca nu, poate ai un prieten care face. Nu trebuie sa fii un geniu ca sa da-i o gaura in buza. Sper ca te-am ajutat, si succes!

| Username404Error a răspuns:

Daca ai 14 ani nu poti sa-ti pui pierce trebuie sa ai cel putin 18 ani.
Si sa nu incerci sa-ti faci singur chestia asta ca daca nu o faci bine si nu sunt sterile,, uneltele" poti face cancer sau infectie mai multe.
Poti face chestia asat numai daca cunosti pe cineva sa te ajute.(in sensul sa il convinga pe cel de la salon) dar nu cred pentru chestia asta la minori nu este legala.
Orivum Bafta!
FUNDITA! PLZZ!

| Audrey. a răspuns:

Uite un sfat bun: sigur ai prin oras pe cineva care stie sa dea pierce si fara acordul parintilor.
Poti sa iti dai si cu acul, dar e mai sigur cu o branula sterila, nu crezi? Ai grija sa nu iti dai in vreun vas sangvin, ca iti va curge mult sange happy.
Atentie: multa igiena.

| Alexandruuu3 a răspuns:

Una e sa-ti faci gaura in ureche alta e in buza e mai dureros si daca se infecteaza e naspa stai cu buza umflata de zici ca ti-ai luat bataie. Si la faza ca iti trebuie un adult de referi probabil la parinti care nu cred ca te-ar lasa sa-ti bagi pirsing (ce vrei sa le faci o surpriza). Mai bine nu-ti faci no sa arati mai bine cu pierce si nici mai cool nu te face. Da chiar daca vrei sa-ti faci un pierce nu e bine sa-l faci singura pentru ca s-ar putea ca durerea sa te copleseasca. iar la faza cu ce iti trebuie spirt, ac-mai subtire care sa fie incins dar daca il faci asa e foarte posibil sa se infecteze.

| danny96 a răspuns:

Nu e adevarat, nu trebuie sa ai 18 ani neaparat, iti poti pune pierce dar nu de capul tau, cauta un amic ceva prin oras si roagal pe el daca se pricepe sa iti puna si ar fi bine sa ti-l faci cu un cateter acum depinde ce culoare eu de exemplu pentru. buza mi-am facut cu cateter roz deoarece e mai mic si daca cumva te vei satura de pierce si il vei da jos sa se astupe gaura mai repede si sa nu ramana urme... deci sfatul meu: nu til fa singurawinking, nu ai pentru. ce >big grin