| alinutza99 a întrebat:

am o intrebare cu fundita, ce pot lua cu mine in avion (gsm, parfum, mancare)? si in valiza pot pune tot ce vreau eu? Ce obiecte sunt interzise? e prima data cand iau avionul, vin spre Romania!

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

In bagajul de mana nu ai voie sa ai lichide peste 100 ml si nici un fel de alimente. Poti avea telefonul, laptopul, dar sa fie inchise pe parcursul zborului. Nu poti avea obiecte intepatoare/taietoare (nici foarfecuta de unghii).
In valiza poti avea orice, mai putin arme si obiecte pentru contrabanda (tigari si alimente numai pentru uz personal).

| alinutza99 explică (pentru Brigaela):

Dar daca de exemplu, in valiza pun niste ciocolata, bomboane etc. (cadouri din astea pentru cei dragi ) e voie? multumesc pentru raspuns

| Brigaela a răspuns (pentru alinutza99):

Da, ai voie.

| alessia5158 a răspuns:

Consulta site-ul companiei aviatice cu care calatoresti--- majoritatea companiilor dau informatii despre greutatea si continutul acceptat al bagajului de mana si a celui de cala. Numai bine!

Răspuns utilizator avertizat
| AndreeaElenna a răspuns:

Nu ai voie cu telefonul deschis, un mp3 poti folosi daca vrei sa faci poze la peisaje foloseste un aparat de fotografiat ceva mai discret. Sunt "interzise" parfumurile sau lichidele din ce tin eu minte thinking Si e posibil ca la un moment data cand sa duci bagajele sa fie nevoie sa te descalti, sa iti dai jos cureaua sau haina de pe tine in cazul in care au in compozitia lor tablite, tinichele sau alte lucruri.Mancare nu e nevoie sa iti iei pentru ca vei fi servita in avion, eu spre exemplu am zburat cu Tarom si am fost servita, dar matusa mea a zburat cu o companie straina si nu a primit...

| LadyGA a răspuns:

Buna! ai voie parfum, dar sa fie vreo 30 ml. mancare ai voie. nu ai voie cu cosmetice lichide in cantitati mari. oricum, te poti interesa la ei cam ce ai voie si ce nu. dupa control, iti poti cumpara din magazinele de acolo tot ce vrei(tigari, bautura, mancare, etc.) singurul loc in care iti pot fi retinute ''lichidele'' este unde se face controlul. bafta!