| Sophyo1 a întrebat:

Am un catel de 2 saptamani.Cainele are 2 luni. El se joaca mereu si este un bichon frise. Cand se joaca incepe sa ma maraie si sa ma muste.Asta a continuat pana ieri. Ieri am fost nevoita sa-l bat deoarece nu se mai calma.De atunci n-a mai vrut sa iasa din cusca decat seara a iesit din cusca. Dupa aceea se comporta ciudat si arata speriat cu urechile pe spate si cu coada in jos, atunci cand mergea prin casa. Si astazi la fel face si incearca mereu sa se ascunda de mine si numai vrea sa intre intr-o camera. Sa va spun ca el vine la mine sare ne jucam dar uneori se comporta ciudat si se sperie din senin de parca ar fi o fantoma in casa. Va rog dati-mi niste sfaturi: De ce se comporta asa? Credeti ca este de la bataita pe care si-a luat-o? Se poate sa mai faca asa sau sa inceteze?

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mare greseala ai facut.Un ciine, are simturile mult mai dezvoltate decit omul.Ca sa il faci sa te stie de stapin, este suficient sa il certi atunci cind greseste si sa il intorci cu picioarele in sus, pentru citeva secunde. Operatia se repeta de citeva ori dar numai cind greseste.Nu trebuie certat fara motiv si nici dupa un timp trecut de la greseala.Te sfatuiesc sa nu mai faci asta, sa il bati, te va tine minte.Acum,incearca sa il ei in brate si daca vezi ca este speriat,spune-i ca ai gresit, ca il iubesti, va intelege daca ii repeti de citeva ori. Tine cont de ce ti-am spus si totul va fi bine.Eu am un bichon maltez si vorbesc cu el ca si cu un om.Mult succes.

| ANONIM49112911 a răspuns:

Si eu am un caine de aceeasi rasa si face la fel. Il bat cu ziarul la bot cand musca prea tare, dar la mine se rasteste si latra. Eu zic ca ai facut bine. Mama mea cu bataia l-a invatat sa isi faca nevoile pe balcon. Cand vrea se duce la usa, iar noi i-o deschidem. Inainte sa se invete unde sa isi faca nevoile si mama il batea se ducea sub masa, si dorme. Stia ca a gresit, dar peste o ora, 2 iesea. La al meu, "crizele lui de nebunie" se repeta in fiecara zi, dar nu dureaza foarte mult timp.

| LoveYourEyes a răspuns:

Sar putea.incearca sa te joci cu el, sa il mangai si sa nu il mai bati decat sa tipi putin la el.si mie mi s-a intamplat asta si de atunci ma joc mai des cu el si in mangai.acum sia revenit. sper ca te-am ajutat.

| robert1999rob a răspuns:

Nu ar trebui, sa al bati sau ce ioi fi facut tu.Gandeste-te la el putin, este cam micut poate este intr-o faza cam proasta.Incearca sa ai mai multa grija de el si o sa vezi ca o sa te aprecieze.Am si eu un papgal si la fel a facut nu vroia, nimic si am stat mereu cu el si acum suntem cei mai buni prieteni.Ps ai gruja de el dai de mancare si altele sti tu ce sa faci si Craciun Fericit!