| anonim_4396 a întrebat:

Eu vreau sa imi iau un cățel bichon frise si am gasit unul la vârsta de 2 luni si 3 saptamani.
Este prea mare la vârsta asta?
Dacă îl iau la vârsta asta nu se mai invata cu mine?
Spuneti-mi.

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

E chiar mai bine să fie puțin mai măricel. Se va învăța și cu tine foarte repede, dar va fi mult mai ușor procesul de adaptare la noua casă.
În plus, a apucat deja să învețe de la mămica lui câteva lucruri utile (să-și controleze cât de cât urinarea, de exemplu). Ia-l fără grijă! dar ai grijă să fie sănătos.

| anonim_4396 explică (pentru mihai69):

Multumesc mult.
Si ce crezi numele Ozzy i se potriveste?
Nu am gasit altul si asta mi se pare cel mai drăguț nume.
Dacă mai ai tu sugestii spune-mi!

| mihai69 a răspuns (pentru anonim_4396):

E ok numele; la câini, e bine ca numele să aibă cel mult două silabe - Ozzie e chiar perfect, având una singură.
Alte sugestii? Să-l iubești mult!winking

| anonim_4396 explică (pentru mihai69):

Asta o sa fac.
Si mai dă-mi tu idei de nume te rog frumos.
Nume mai frumoase.
Care nu sunt asa obișnuite cum ar fi rex, bobi etc.

| mihai69 a răspuns (pentru anonim_4396):

Spot. Dar dacă cei care îl au acum i-au dat deja un nume, e de preferat să-l folosești pe acela, chiar de nu e chiar pe placul tău. Cățelul deja s-a învățat cu un nume, iar dacă tu o să-l chemi altfel, va fi dezorientat o vreme.

| anonim_4396 explică (pentru mihai69):

Păi si daca iei i-au dat alt nume si mie nu 8mi place si vreau sa l schimb nu o sa se mai învețe niciodată cu numele cel nou?

| mihai69 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba se învață, dar va fi destul de derutat pentru o vreme. Și când are deja un stres (schimbarea „domiciliului"), e bine să nu mai adaugi încă unul (schimbarea numelui).
Poți eventual după o vreme după ce-l adopți să-i spui și pe noul nume, în general în paralel cu cel inițial, până se învață și cu schimbarea asta.

9 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Un câine luat la orice vârstă se va obișnui cu stăpânul său. Eu am adoptat un Border Collie metis pe când avea vârsta de 1 an și s-a obișnuit rapid, i-am arătat prin multe feluri că eu îi sunt "mama".

| Începătorul988 a răspuns:

Salut. De obicei cainii se dau la 3luni, deoarece atunci ei pot manca si mancare, gen supica.
Catelusa mea s-a obisnuit intr-o zi cu bunicul meu, si are undeva la 8/9luni.

Răspuns utilizator avertizat