| Eღilia62 a întrebat:

Am vazut astazi mergand pe perete un paianjen care arata exact ca un scorpion, parca era un scorpion in miniatura, la dimensiunea de paianjen de 1 cm lungime 1 cm latime.Am vazut pe net ca puii de scorpion arata cu totul altfel si nu cred ca exista un scorpion de 1x1 incat sa se vada clestii si corpul. Ce era chestia aia? Chiar un scorpion? Mentionez ca sunt din judetul Bacau in zona de campie, dar aproape de munte.

Răspuns Câştigător
| FlyingSoul a răspuns:

Am gasit! Ceea ce am vazut noi se numeste pseudoscorpion.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Pseudoscorpion

8 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Nu prea putem stii ce ai vazut tu!
poate chiar ai vazut un scorpion ...si pe mine m-a apucat unu cu clestii cand eram la mare (acum 5 ani ) si ma jucam pe langa pietre! noroc ca nu m-a intepat!
semana cumva cu acesta?
http://www.studentie.ro/......6-a-104109

Apache
| Apache a răspuns:

Cine stie ce era...zii mersi ca nu te-a muscat!
profu meu de geografie mi-a zis ca si in Romania traiesc specii de scorpioni! numai ca arata putin diferit de cei,, clasici,, fiindca mai mici parca!
poate chiar ai vazut unul...nu e exclus!

| Eღilia62 explică:

@Apache nu seamana cu ala deloc era exact ca un scorpion doar ca era mic precum un paianjen.L-as fi fotografiat dar nu aveam telefonul la indemana si nu mi puteam permite sa l scap asa ca l am omorat pe loc, caci mi e frica de paianjezi si scorpioni.

| Cory89 a răspuns:

Poate era un pui de rădaşcă.

| FlyingSoul a răspuns:

As ceva am vazut si eu azi: fix ca un scorpion doar c fara coada... oare o fi vreun hibrid... ceva?

| ralu_7962 a răspuns:

Pai este posibil sa fie si un pui de scorpion dar in acelasi timp poate fi si ceva pui de paianjen sau de ganganie mai mica.

| acasasorinmbv a răspuns:

Am facut si eu azi foto la un asa zis scorpion...e cam la 2 mm