| FakeSmiley a întrebat:

Buna
Ce parere aveti de Facultatea Dimitrie Cantemir din Bucuresti?
Si ce as putea alege intre MANAGEMENT TURISTIC SI COMERCIAL sau MARKETING, adica vreau sa spun care din aste 2 ar merita mai mult? Sau nici una?
Multumesc anticipat.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde ce vrei sa faci dupa...
Fara practica nu prea merita nici una, iti va trebui si experienta in domeniu pentru a face cariera.

| FakeSmiley explică (pentru Bula):

Pai daca merg pe profil din asta, cu siguranta dupa as face tot ceva de genul... Acolo nu se face practica? ( fac referire la astfel de profile)

| moshulica a răspuns:

Daca tu crezi ca meriti cu adevarat o diploma universitara, mergi la o facultate de stat. Daca nu, mai gandeste-te ce sa faci.

Personal, am o parere proasta despre TOATE universitatile particulare pentru ca nivelul mediu de pregatire a absolventilor e ff scazut. In general, produc someri de lux.

Orice universitate care inmatriculeaza studenti FARA EXAMEN DE ADMITERE si ii cara pana la absolvire ca sa incaseze de la ei taxele scolare anuale nu pare a fi o institutie de invatamant preocupata de calitatea absolventilor. Cei 200 lei taxa de incriere (la Dimitrie Cantemir, 2016) seamana a jecmanire avand in vedere ca acel "concurs de admitere" consta in introducerea intr-o baza de date a numelui si mediei de la BAC si cam atat, ca restul face un programel cat se poate de simplu, in cateva secunde. Ar mai fi verificarea existentei la dosar a tuturor documentelor, pe care o face o secretara.

Prin comparatie dau, fara nume, cateva date despre o anumita institutie de invatamant de stat:
- taxa de inscriere = 100 lei;
- se sustine un test de limba straina (admis/respins);
- se sustine o proba scrisa la mate-fizica;
La calculul mediei, proba scrisa are ponderea 90% iar media de BAC doar 10%. Deci, institutia alege viitorii studenti conform capacitatii lor in principalul domeniu de interes. Ce conteaza ca un anume candidat a luat bacul cu medie f. mare si e zero barat disciplinele care se vor studia intens in institutie?

E de asteptat, zic eu, ca intre calitatea celor admisi la cele doua universitati sa fie o diferenta usor sesizabila, care se amplifica foarte mult pana la absolvire. Angajatorii stiu asta.

Concluziile le tragi singur(a).

| FakeSmiley explică (pentru moshulica):

Eu sunt de parere ca nu conteaza ca e privata sau nu. conteaza sa inveti tu ceva daca vrei...
Multumesc de raspuns

| moshulica a răspuns (pentru FakeSmiley):

Ai dreptate, teoretic asa e. Practic insa, lucrurile stau altfel. Oare de ce de la unele licee iau bac-ul peste 90% si de la altele 0%? Cam la fel sta treaba si cu nivelul de pregatire al absolventilor diverselor universitati.
Te poti insa autosugestiona ca, fiind chior in tara orbilor, ai o vedere exceptionala!