| MaDrogezCuPepsiCola a întrebat:

Buna!
Cine imi poate zice si mie cum se pun caciulite la a,... si virgulite la t,? Dau funda!:*

Răspuns Câştigător
| Onutsu a răspuns:

Eu folosesc Character Map care il gasesc in bara de START -> All Programs -> Accessories-> System Tools -> Character Map. Ai tot felul de chestii, si ts si sh de toate toate. Daca ai nelamuriri te ajut pe privat.Succes.

4 răspunsuri:
| Wonderland a răspuns:

Se numesc diacritice și pentru a le pune trebuie să-ți instalezi (dacă nu ai deja instalat) un Langauge Pack pentru limba română pentru Windows-ul pe care îl folosești. O dată ce l-ai instalat, trebuie doar să treci tastatura în limba română. Pentru detalii, lasă-mi un mesaj, te voi ajuta cu plăcere happy

| SweetLikeaLemon a răspuns:

Poti sa faci copy/paste din Character Map (este un program din Windows, pe care il gasesti in meniul Start -> All Programs -> Accessories -> System Tools -> Character Map.
Sau intri in Control Panel -> Regional and Language Options, faci click pe Languages, apoi pe Details, dupa care cauti Romanian si selectezi de acolo, salvezi, etc. Dupa asta, tastatura ta va fi setata pe limba romana si vei avea toate diacriticele. Dupa ce nu mai ai nevoie, selectezi din nou English(US) si gata.

| doareu914 a răspuns:

Adica diactritice? foarte simplu : - Te duci în Start - Settings - Control Panel - Regional and Language Options.
- Faci click pe pagina "Languages" din noua fereastră
- Faci click pe "Details"
- Faci click pe "Add" în noua fereastră
- Selectezi Romanian în ambele căsuţe de opţiuni şi dai OK.
- Dai click pe Key Settings şi te asiguri că e selectată opţiunea "Switch between input languages" cu "Left Alt+Shift" şi dai OK.
- Închizi toate ferestrele deschise pe parcurs cu "OK".
- Eşti gata pentru folosirea tastaturii româneşti.
De acum, de câte ori ai nevoie să scrii ceva cu diacritice apeşi simultan tastele ALT şi SHIFT din stânga şi vei trece alternativ pe tastatură Românească şi cea implicită, care e de obicei Engleză.

De asemenea, în bara de jos va apărea în mod normal şi o căsuţă care oferă posibilitatea de a schimba între RO şi EN (şi orice alte tastaturi instalate) printr-un simplu click. Atenţie însă, schimbarea se va face pentru aplicaţia care este activă în momentul selecţiei.
Sper ca te-am ajutat...