| AnotherSimplePerson a întrebat:

Cine ma lamureste si pe mine, ca de la doamna profesoara de matematica nu am inteles nimic, ce e cu "radicalul"? Si cum se fac operatiile cu radical?

2 răspunsuri:
| Xixi a răspuns:

Radicalul lui a este acel număr care, ridicat la pătrat, ne dă a.
Exemplu:
Radical din 16 = 4, deoarece 4 la pătrat = 16.

http://matematicaesimpla.com/......n-numar-a/

| Genuitoarea a răspuns:

Iti dau funda la un rasp de pe contul meu. da-mi funda la acest raspunswinking.:*

Radicalul : iti dau exemple raical din 100 este 10. radical din 50 este 5 cum spune si naty radicalul lui A esti acel nr care, ridicat la patrat ne da A. eu zic sa te meditezi la matermatica cu un profeso r foarte bun! e singura solutie, si vei intelege tot.