| anonim_4396 a întrebat:

Cum se calculeaza chestiile de genul 2V3 unde "V" este radicalul. Nu le-am inteles de la profesorul de matematica.
Funda

1 răspuns:
| Northern a răspuns:

Cred ca nu ai inteles cum se introduc factorii sub radical.
Ai 2V3, ca sa il indroduci pe 2 sub radical trebuie sa il ridici la patrat(2^2),dupa care sa il inmultesti cu 3 de sub radical.
Deci trebuie sa calculezi V12(radical din 12).
Asta se poate face pe calculator cand vei fi la liceu, dar acum, probabil ca trebuie sa inveti asta >
http://mate123.ro/wp-content/uploads/2012/11/scoaterea_de_sub_radical.gif
Spor!