| Black_Cherry a întrebat:

Buna happy Cine se pricepe la chitara si imi poate explica ce inseamna simbolul "/"(slide)?

Răspuns Câştigător
| Derye a răspuns:

Stiu cum se face un slide dar nu stiu sa-ti explic = ) )

wait

poate gasesc pe youtube

http://www.youtube.com/watch?v=z9u7Bwyau5E

smth like that

2 răspunsuri:
| MariusFurduescu a răspuns:

Buna,
Slide reprezinta alunecarea de pe o tasta pe alta. Sa spunem ca trebuie sa faci un slide de pe tasta 1 pe tasta 3 (notat 1/3): apasa cu degetul pe tasta 1 ciupeste, iar cu degetul in continuare apasat pe tasta aluneca pana pe tasta 3 fara sa opresti sunetul. Asta ar insemna sa auzi 2 sunete consecutive insa tu sa ciupesti o singura data.
Mult spor - Marius Furduescu - www.the-guitar.ro.

| LascoD a răspuns (pentru MariusFurduescu):

Dar daca de exemplu 1/3 atunci cind ajung la a treia tasta o ciupesc si pe ea sau nu?