| adytu2011 a întrebat:

credeti ca imi pot face propriul monopoly. parintii mei nu au momentan bani sa imi ia unul, asa ca m-am gandit sa imi fac unul. ma puteti ajuta. vreau sa stiu:

1) cate bancnote de 1, 5, 10, 20, 50, 100 si 500 $ sunt

2)cartonasele alea cu semnul intrebarii

3)cate sanse (cartonasele, bineinteles) sunt si ce scrie pe ele

4) tabla de joc propriu zisa (daca imi puteti da o imagine mare cu ea) de preferat in romana

5) cati pioni trebuie sa fie

6) proprietatile

7)si daca am omis ceva, va rog spuneti-mi

Va multumesc mult, si daca m-ati putea ajuta sa il fac, ar fi minunat... dau si fundita, bineinteles

6 răspunsuri:
| Ilusion :X a răspuns:

Crede-ma, se face foarte, foarte, foarte greu!
Imi pare rau de tine si de situatia ta financiara.
Materialele din care sa-l faci costa mai mult decat unul gata terminat.

| alexandruta a răspuns:

Buna si eu am incercat sa fac acelasi lucru si iti voi spune si tie cum am facut eu.Nu l-am facut "ca la carte "dar aiesit bine uite pasi de baza. 1.construieste tabla de joc.O coala a4 e destul(eu am facut pe cea mai mare)si cauti pe internet o imagine cu o tabla de monopoly 2.Banii se pot face din hartie colorata (sau la imprimanta) eu am facut cate 25 de 1- 25 de 5 -25 de 10- 25 de20 -20 de 50 -20 de 100-15 de 500si 10 de 1000 pioni de obiceise joaca in 4 iti trebuiesc 28 de case si hoteluri iar cele de la intrebari si cele cu comoara pui ce iti vine in cap te dai 3 pasi main in spate mai inapoi castigi pentru scopuri caritabile sau pierzi...etc sper ca te-am ajutat bafta sa iti iasa cat mai bine

| gabriella1cerasella a răspuns:

Sa stii ca nu trebuie neaparat sa respecti aceste reguli!
Cel mai amuzant e sa inventezi propriul joc! e si mai usor daca ai un joc sau doua din care sa te inspiri!

| Lobont_Deny_1996 a răspuns:

Pai uiteu am incercat sa imi fac propriul monopoly si nu e greu doar trebuie sa ai rabdare e bazat pe imaginatie asa ca dezvaluieti imaginatia si spor la treaba

| Popa_Alexa_2001 a răspuns:

Nu este chiar imposibil eu am facut-o si nu m-a costat decat 5 lei! credeti sau nu.a durat cam o saptamana, dar a meritat efortul

| Banu_Rareș_1972 a răspuns:

Sa sti ca eu chiar nu m-am chinuit foarte mult sa fac unul cel mai ieftin te duci la magazin si ceri o cutie de carton o decupezi in ce forma vrei sa arate tabla de joc si incepi pe mine ma durat vreo 4 ore dar a iesit foarte bine parca zici ca este cumparat