| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa-mi conving parintii sa ma lase sa plec 2 saptamani in Italia? Mi-as dori acest lucru drept cadou pentru majoratul meu.Insa tot timpul imi pune problema banilor.As vrea sa merg la niste rude. Unchiul meu mi-a spus ca ma va lua in Italia daca voi avea note bune la scoala. Ceea ce am si facut.Am terminat clasa a 11-a cu 8.90.Am luat premiul 3.Pe cand "fiica lui"care de fapt nu e (pentru ca el e recasatorit) isi va petrece toata vacanta acolo cu toate ca era sa ramana repetenta si e mai mica decat mine.De curand m-a sunat si mi-a spus ca nu prea mai poate sa ma ia deoarece serviciul sau nu mai e stabil.Imi doresc foarte mult sa merg si cateodata imi vine sa plang pentru ca eu care sunt sange din sangele sau ma da la o parte pentru o straina crea ii vrea doar banii.Cu el m-am lamurit, insa as putea merge la matusa mea.Sincer chiar mi-as dori sa vizitez o tara straina.Problema e:cum reusesc sa ii conving? Va rog mult de tot ajutati-ma.

Răspuns Câştigător
| Flafster a răspuns:

Din moment ce spui ca la tine problema sunt banii, incearca pe cat poti sa te restrangi. Majoratul, incearca pe cat posibil sa fie ceva restrans care sa necesite cat mai putine cheltuieli.Ai putea totusi sa ii intelegi si pe ai tai deoarece din cate am inteles tu nu ai mai fost niciodata intr-o tara straina, mai ales singura, cel mai probabil le e si lor frica.Eu spun sa ii bati la cap in continuare si nu ar strica sa vorbesti cu matusa ta, poate ar putea pune si ea o vorba.

4 răspunsuri:
| CaleMercury14 a răspuns:

Buna daca nu ai posibilitatea sa mergi in Italia si nu poti sa-ti konvingi parintii si ramii acasa >gaseste-ti o okupatie innteresanta pentru tine>eu de ex vara asta stau acasa pentru ca am reparatie, si drept vorbind ma plictisesc, insa confectionez lucruri de miina >pe care le port purta vara asta>eu cred pur si simplu ca trebuie sa vb cu parintii tai serios pe tema asta poti chiar sa faci o mica criza de isterie pentru ai konvinge cu adevarat ca meriti sa mergi in vacanta si sa nu stai acasa toata vara plictisindu-te

| babyblue23 a răspuns:

Bani sunt sigura ca se gasesc.2-3 milioane pentru drum poate primesc de pe la bunicibig grin Ei se tem d cheltuiala de acolo.Matusa mea vroia sa mi trimita bunuri materiale, insa asa as putea sa folosesc banii pe care mi-i da pe cadouri acolo.De convins e greu.Chiar in seara asta am vorbit putin cu mama si nu vrea sub nici o forma sa ma lase.Cat despre majorat nu il fac in adevaratul sens al cuvantului.O sa ies undeva cu cativa prieteni si posibil mergem intr-un club sa bem un suc, ceva.Imi doresc foarte foarte mult sa am acceptul parintilor mei.Iar cunostinte am acolo:fosti colegi, varul meu, cu care as putea sa ies fara teama.Chiar nu inteleg de ce se opun atat d mult.Va rog ajutati-ma

| Flafster a răspuns:

Mai, ce pot sa spun, speranta moare ultima oricum deci eu spun sa mai incerci, sa vorbesti mai mult cu ai tai, calm, sa le explici punctu tau de vedere si poate poate ii convingi :*

| CrRimyNaLla a răspuns:

Intai gasesteti de lucru ca sa poti strage banii. Apoi incearca sa le zici parantilor tai ca e o buna ocazie de a mai invata istoria Italiei. Poate o sa mearga.Succes,iar daca vei merge in Italia distractie placuta!