| anonim_4396 a întrebat:

Matusa mea vrea sa plece in Italia 3 luni si eu nu vreau sa plece ce as putea sa fac sa o conving? Va rog! Urgent

7 răspunsuri:
| Sara2 a răspuns:

Spune-i ca vei pati ca ftita care a murit de foame ca a parasit-o maik-sa sa plece in afara la munca

| Alexander21 a răspuns:

Leag-o de calorifer!

| Lukk a răspuns:

Fantomita, nu spui motivele pentru care matusa ta vrea sa plece, si nici motivele pentru care tu nu vrei sa plece, si pentru ce perioada pleaca, de tot? temporar?
Oricum, tu probabil le cunosti.
Cantareste bine motivele pe care le are, poate sunt motive foarte bune (nevoia de bani, sau poate doreste sa fie aproape de cineva din Italia?) si poate pentru matusa ta si pentru viata ei ar fi o decizie utila.
Gandeste-te si de ce nu vrei tu sa plece, si compara cu motivele ei si incearca sa cantaresti care sunt mai rationale si mai justificate.
Daca are motive solide, si daca motivele pentru care tu vrei sa ramana nu sunt la fel de puternice, nu cred ca o poti convinge.
I-ai explicat ce simti tu?
Daca s-a decis totusi sa plece, gandeste-te ca poate i-ar prinde bine suportul familiei, sa stie ca tu ii esti aproape si o sustii in ceea ce doreste sa faca.
Chiar daca e greu - si cred ca este, incearca sa gandeste la rece si cat poti tu de detasat situatia, cu maturitate si empatie; pune-te in locul matusii tale si incearca sa vezi ce ti-ai dori tu de la ceilalti daca ai fi in locul ei, si in functie de toate cele de mai sus, cu siguranta vei sti sa adopti atitudinea benefica si pentru tine si pentru matusa ta.

| florin1979 a răspuns:

"imbolnaveste-te " subit!hee hee

| JustInCase_1628 a răspuns:

Sa ii gasesti tu alt job...

| Marin56 a răspuns:

Spune-i ca vrei sa pleci atunci si tu cu ea...

| mormoloc79 a răspuns:

Spune-i ca-si risca familia, si relatiile.
ca 3 luni se fac 6, si tot asa...