| Mally_7411 a întrebat:

De curand am downloadat GIMP 2.6! Cum se foloseste? Vreau, de exemplu, sa pun pe un fundal o poza fara sa se cunoasca ce e in spate.Trebuie sa pun un png? Sau nu se poate face asa ceva?
Spuneti-mi cum si ce pot face cu gimp! FunDdA!

1 răspuns:
| roksyk a răspuns:

Păi e destul de simplu. Funcţioneaza ca PhotoShop si are aceleaşi funcţii.
Ca să faci un png (desi îl poţi salva si jpeg) trebuie să ştergi cu radiera secţiunea care nu vrei să se vadă, dai select pe partea respectivă, apoi Ctrl+i, apoi Ctrl+C, apoi deschizi o un nou document cu fundalul transparent si dai CTRL+V si salvezi.

Sper că ţi-am fost de ajutor.