| anonim_4396 a întrebat:

Bunahappy de unde provine paine? Adica din ce tara? Si unde este produsa?

6 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| paul21 a răspuns:

Painea a fost produsa pentru prima oara, probabil, din boabe de cereale si apa. Sumerienii au fost cred primii care au mancat paine. Ei mancau un fel de prajitura de orz, care semana foarte mult cu painea de astazi. De asemena si egiptenii mancau paine, care era folosita adeseori in ritualuri.
Totusi, primele dovezi de faina au fost descoperite, in Europa, in epoca paleolitica, acum 30.000 de ani, in sudul Italiei mai exact. Deci, s-ar putea ca ei sa fi fost primii care au inventat painea. Ei au inventat probabil si aluatul din care s-a facut painea.

| Tamiki a răspuns:

Brutarielaughing e magazinu ala micut de peste strada, daca te uiti atent. si din toate tarile, draga. doar painea nu se importa/exporta... alte intrebari inteligente? nu te intrei si de unde vine sosul de rosii? (in caz ca da, rasp: le la rosii)

| DonOmar a răspuns:

Painea noastra cea de toate zilele?laughing de la brutarie in puii mei, ati ajuns sa nu stiti de unde vine painea? mai lasati atata pc/net, mai iesiti in viata, auzi tu, din ce tara...

| DonOmar a răspuns:

Aaa,scuza-ma, acum m-am trezit si am inteles altceva... big grin