| Patrisweet a întrebat:

Buna dimineata TPU! Am scris un fel de mini-revista despre carti...Am intrebat lumea de ce ar trebui sa iubim cartile sau sa ne placa sa citim. Voi ce parere aveti? Daca scrieti ceva mai special, va bag si pe voi in acea revista. Dau fundita!

1 răspuns:
| Iasmiine a răspuns:

O carte este singurul loc în care poţi examina un gând plăpând fără să îl distrugi, sau poţi explora o idee controversată fără să îţi fie teamă că îţi va exploda în faţă - unul din cele câteva refugii unde mintea unui om poate avea parte atât de provocare, cât şi de intimitate. Cărţile sunt moştenirile pe care marile spirite le lasă omenirii, care sunt date din generaţie în generaţie ca daruri pentru posteritatea celor care nu s-au născut încă.

Cărţile sunt prietenii cei mai liniştiţi şi constanţi, consilierii cei mai accesibili şi înţelepţi şi profesorii cu cea mai multă răbdare.

Carte=Veşnicie în sicriu de hârtie.

:*