| ButterflyButterfly a întrebat:

Am 12 ani si vreau sa scriu doua carti happy, doar ca nu stiu despre ce sa scriu. Am multe idei, dar...nu prea stiu pe care sa le folosesc confused. Voi ce parere aveti? Despre ce ar trebui sa scriu? Am multa imaginatiebatting eyelashes. Ce titluri ar trebui sa folosesc? As vrea ceva care sa nu fie scris inca, deoarece nu as vrea sa zica lumea ca am copiat povesti/basme. Apropo, as vrea sa public acele carti si de aceea ar trebui sa fie interesante, frumoase, atragatoare etc. Multumesc! Succes! funda!

Răspuns Câştigător
| ChristianaAa a răspuns:

Scrie despre o lume in viitor, stiu eu 3013 in care banii se transforma in minute. Adica orice om pana la 18 ani se maturizeaza si la 18 ani incepe sa i se scurga timpul de viata. Daca acel om face o slujba pentru stat, el va fi recompensat cu minute sau zile de viata, depinde cat de mare e munca facuta. Fiecare obiect pe piata are pretul in minute si secunde de viata. Sa zicem ca o paine costa 2 min 30 sec. Daca vrei sa cumperi o paine, ti se scurg 2 min 30 sec din viata. Scrie despre viata unui om intr-o astfel de lume, unde un om muncitor poate trai la nesfarsit big grin... Sau mai bine...cred ca o sa scriu eu o astfel de carte laughing

| MeritaSaMaiFiuAsa a răspuns (pentru ChristianaAa):

Asta e luat dintr-un film nu-i asa?laughing

19 răspunsuri:
| ioana100 a răspuns:

Buna! Ma bucur ca mai exista persoane tinere,pasionate de asa ceva!
Titlul este cea mai mica problema,se poate stabili si cu editorul,atunci cand va fi gata!
In primul rand,ca sa ai vanzari considerabile, trebuie sa ai o coperta atragatoare, sa incerci sa o promovezi prin diferite metode de publicitate!
Eu sunt putin mai mare decat tine, ador sa scriu, sa compun.Am inceput nenumarate carti, prin care doar una am terminat-o, dar nu am publicat-o, mi-am dat seama ca nu merita.In Romania nimeni nu iti aprecieza meritele.
Am doar 13 ani, pana pe la 20 de ani,o sa capatam experienta si putem sa ne imbunatatim ideile pe care le-am exprimat prin intermediul scrisului. Poti sa incepi sa scrii,dar de publicat,eu zic sa mai astepti.
Ai grija cu ce idei incepi,sa nu incerci cu lucrurile foarte "fumate"(vampiri,varcolaci,poveste interzisa cu o vedeta etc.),sunt o gramada de genul acesta...
Trebuie sa introduci multa aventura,un motiv,care sa o declanseze(o pierdere,o suspiciune,o dorinta etc),bineinteles, o mica poveste de dragoste, in rest trebuie sa introduci lucruri foarte originale ca sa iti atingi telul, de a deveni un scriitor de succes!
Iti doresc cat mai multa inspiratie, spor la treaba!

| DenisIonut01 a răspuns:

Copilaria secolului 21, Oracolul Meu, placerea temelor laughing. oricum nu o sa reusesti. dar e bine sa incerci, daca reusesti ceva sa fie recunoscuta de cei care o pun la vanzare voi fi fanul tau nr 1! Bafta

| nimeni0766 a răspuns (pentru DenisIonut01):

Stai un pic ca am o intrebare. de unde stii tu ca nu va reusi? esti clar vazator sau cv? daca si-a pus asta in cap si chiar vrea sa faca asta eu cred ca reuseste. sunt deja fanul ei nr unu fara sa o cunosc si fara sa stiu despre ce e carte macar. eu o sustin din toata fiinta mea

| DenisIonut01 a răspuns (pentru nimeni0766):

Te-ai trezit tu sa comentezi dupa 9 ani de zile laughing

| suffarstar a răspuns:

Mda....doua carti spui? Eu zic sa te rezumi doar la una pentru ca''ma freind''ai munca grea de depus.Ai de facut schite peste schite,ai nevoie de mult timp,ca sa construiesti un personaj bun trebuie sa-l caracterizezi direct,si indirect,si eu am vrut sa scriu o carte dar timpul este impotriva mea. Daca ti-as da o idee nu ar fi creeatie proprie,da',macar te-ai gandit ce carte vrei sa scrii? Ma rog, adica drama, fantasitic, aventura. Dupa ce te gandesti la ce fel de tup de carte vrei sa scrii, de ex drama:drama unei fete care este bantuita de amintiri...etc blablabla..si din ce in ce iti construiesti ideea de baza a cartii.Sa nu crezi ca va fi usor, ai nevoie de descrieri, imbinate armonios, cuvinte frumoase, nu copiate di manualu de ''romana''ci compuse de tine astfel incat cartea sa fie originala si nu o ciorba de cuvinte neindemanatice.Sa nu crezi ca o carte buna se scrie intr-o noapte de insomnie, atunci cel mult vine inspiratia.Eu zic sa te pregatesti bine,sa-ti notezi intr-un carnetel ideile tale,ce personaje vrei sa bagi in carte,ce actiune vrei sa aiba cartea, lupte exterioare sau interioare si sa-ti aduni destule idei si cand va veni vacanta de vara sa te apuci de scris, sau, daca tu crezi ca ai destul timp poti sa o scrii in timpul scolii.Da Vinci a lucrat la Cina cea de taina multi ani grei pentru ca astazi sa existe capodopera aia de prin Vatican sau de pe unde-o fi. Sper doar sa nu-ti fi venit ideea asta cu scrisu carti intr-o zi cu soare, sa lucrezi la ea o luna, dupa care s te lasi.Trebuie sa ai in vedere ca nu ai voie sa dai inapoi.Bafta multa!

Răspuns utilizator avertizat
| Solsagan a răspuns:

Lol. Ce cărţi ai citit tu până acum, mă? Twilight, The Vampire Diaries? Ai auzit de George R. R. Martin, Henri Charrière, Stephen King, Joseph Delaney? Imaginaţia contează mult într-adevăr, dar la 12 ani nu cred că ai citit tu cine ştie ca să ai o imaginaţie dezvoltată.
Din faptul că nu ştii despre ce să scrii, e clar că nu eşti făcută nici pentru a scrie compuneri cu titlu dat.

| Andreea304 a răspuns:

Da', nu ar trebui sa scrii tu singura cartea?! Daca spui ca ai multa imaginatie de ce nu te inspiri din viata reala? Asta fac majoritatea scriitorilor.

| Craftt a răspuns:

Ce prostie, vrei să scrii cărţi dar nu ştii despre ce laughing.

Răspuns utilizator avertizat
| Craftt a răspuns (pentru ButterflyButterfly):

Ooo, cât de proastă să fii să pui o aşa întrebare, pe bune acum. Nu ştii despre inspiraţia scriitorilor? rolling on the floor

| Craftt a răspuns:

Şi eu te pot raporta că m-ai făcut dobitochee hee aşa că sictir :*.

| MeritaSaMaiFiuAsa a răspuns:

Poti sa faci o carte despre ceva diferit cum ar fi viata unui copil sarac ai carui parinti au murit intr-un accident, si el lupta, munceste ca sa isi tine sora intr-un spital ( aceasta avand o boala ) si la final o salveaza sau poti face o carte despre cele mai importante momente din viata ta ( ce te-a marcat ). Ar fii ceva diferit si multi oameni cumpara carti de acest gen

| StRuMP a răspuns:

Beibiwinking
1 la mana ..pt a scrie carti...iti cam trebuie experienta de viata vasta.
2 la mana esti cam mica

Ce poti scrie tu: povesti si fabule cu animale si chestiii

| nimeni0766 a răspuns (pentru StRuMP):

"beibi" sa stii ca poti scrii o carte la orice varsta daca ai destula inspiratie. eu am 11 ani si am scris doua carti prima am scris-o la 6 ani si da adv ca a fost despre fluturasi dar a doua la 10 si a fost despre o lume foarte diferita in care oamenii nu faceau mai nimic. tot faceau robotii si tehnologia dar era o fata care era considerata o ciudata pentru ca citea nu avea roboti dar nu avea nici familie traia intr-o casa intr-o vale izolata de oamenii. mai departe nu mai zic ca apoi nu ma mai opresc si zic toata cartea da asta e ideea. poti face orice oricum oricand la orice varsta

| Gabi20CM a răspuns:

Daca vrei succes fa o varianta a Romeo si Julieta cu vampiri happy

| Sophie02 a răspuns:

Cand vrei sa alegi un titlu, incearca sa fie ceva cat mai original.De exemplu "Necuvintele" de Nichita Stanescu.Nici macar nu exista cuvantul asta, necuvantul.Insa el are un mesaj in spate.Iti recomand sa nu scrii despre ceva cu vampiri, sau chestii dinastea.Creeaza si tu o creatura laughing Sau un hibrid de exemplu, o combinatie intre.un vampir si un varcolac na! laughingFii cat mai original pentru ca pe piata au aparut o groaza de carti de dragoste cu baiatul vampir, fata om, aia se indragosteste de el si tot asa...

| LadyChill a răspuns:

Buna! Parerea mea este ca ai putea sa scrii mai multe povesti/basme cu tenta fantastica, poti sa selectezi cele mai interesante si de asemenea te poti consulta cu un profesor, de exemplu profesorul/profasoara ta de limba romana. Asa poti sa iti faci o idee despre ce ar trebui sa scrii mai exact. Succes! :*