| Roooxy a întrebat:

Pentru toata lumea a exista o prima dragoste. Se spune ca ea nu se uita niciodata si ca practic suntem "programati" sa iubim o singura data. Ce parere aveti? Asa este? Dau Fundaaa pentru cel mai special raspunshappy

Răspuns Câştigător
| Anonim_5837 a răspuns:

Adevarul e ca prima dragoste nu se uita niciodata si prima dragoste e atunci cand chiar ai sentimente puternice, profunde fata de acel baiat si nu mai ti cont de lume, sau de ce spun cei din jur.il accepti asa cu este, simti ca fiecare clipa ti-ai dorii sa o petreci alaturi de el.Atunci cand nu esti cu el parca timpul trece mai greu si cand il vezi esti cuprinsa de emotii de fiecare data.Simti ca ai nevoie de el mai mult decat de aer, dar de cele mai multe ori acestea se sfarsesc repede, iar acele sentimente puternice raman definitiv in inima ta si ori de cate ori il revezi simti ca doare, iti lipseste, ti-e un incredibil dor si chiar daca te-a ranit parca inca il astepti inapoi.
Nu stiu ce sa spun, dar mie asa mi s-a intamplat si de atunci am mai avut si alti iubiti, dar tot el se afla in gandul meu.
Si totusi, daca nu se mai poate ca apoi sa fiti un cuplu, cu timpul il vei lasa in amintiri.

9 răspunsuri:
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

De fapt, ştiinţific vorbind, oamenii se pot îndrăgosti în medie de cam 3 ori într-o viaţă.
În altă ordine de idei, în principiu nicio dragoste nu se uită dacă a existat cu adevărat şi n-a fost vreo fiţă superficială.
Salut.

| FataCuOchiiCaprui a răspuns:

Prima dragoste o sa ti-o amintesti mereu pentru ca este ceva special care te face sa descoperi lucrui inedite si sentimente superbe.

Intr-adevar prima dragoste nu se uita niciodata:Xsunt momente de neuitat.Multi dintre noi am trait prima iubire in adolescenta probabil si nu ai cum sa uiti, cum erai fericita, indragostita.Indiferent de varsta la care ne indragostim pentru prima data, aceasta iubire va fi unica.Nici una dintre relatiile care apar apoi, pe parcurs nu va mai fi la fel.

Prima iubire nu este un vis, este o realitate atat de frumoasa. Cand o intalnesti, te schimba radical, te face mai bun, mai frumos, mai optimist, te face sa vezi totul in culori mai vii si sa realizezi ca viata este frumoasa tocmai pentru ca simti acest minunat sentiment, ce ne infrumuseteaza si ne aduce multa iubire si caldura.

| Monica a răspuns:

Da. Aşa este!
Poate că omul consideră că se ''îndrăgosteşte'' de mai multe ori, dar nu este deloc vorba de DRAGOSTEA ADEVĂRATĂ! Sentimentul este unic, nu se uită niciodată!
Simţi acel sentiment pentru totdeauna...pentru persoana respectivă! Nu ai gânduri negative asupra ei/lui.
Păcat că acum, dragostea nu mai este atât de importantă în viaţa oamenilor.

| MariusPopa a răspuns:

Nu este bine EXPRIMAT programati. Iubirea nu se programeaza.
Iuirea poate fii de cate ori vrei tu.

Răspuns utilizator avertizat
| Lluvia a răspuns:

"se spune ca exista o singura iubire in viata, atunci cum se face ca suferim la fiecare despartire?"
acest citat imi place foarte mult
o dragostea adevarata unica cu siguranta exista:X
vom intalni fiecare din noi persoana potrivita, jumatatea
dar pana at avem de "sarutat mai multe broaste"
cu siguranta pe fiecare ii iubim, dar intr-un mod diferit.
bfta:*!

| Yuhuuuuu a răspuns:

Daca iubim o singura data atunci de ce suferim la orice despartire thinking eu sincer nu cred... adica chestiia cu prima dragoste e normala, adica o singura data te indragostesti pentru prima oara si abia atunci afli ce e cu dragostea. si eu sincer cred ca cel mai pur moment din dragoste este acel cand esti copil [ adolescent ] love struck

Have fun :*

| FloareDeColt_1777 a răspuns:

E posibil sa fie asa. Trebuie sa ai si sansa sa intalnesti marea dragoste. Cred ca te poti indragosti de mai multe ori, dar o singura data din tot sufletul.

| AdRiAn29DarK a răspuns:

Despre dragoste:
Dragostea este un sentiment complex, manifestat prin afecţiune puternică. Definirea sa este un demers dificil, cauzat de complexitatea manifestării sale, dar şi de diversitatea legăturilor afective cuprinse de acest termen. Dragostea se poate manifesta faţă de: familie (părinţi, copii sau alte rude), prieteni, parteneri romantici, Divinitate, animale, obiecte, patrie, frumos, artă ş. a. m. d. O nevoie importantă a dragostei (care este inclusă uneori în însăşi definiţia ei) este de reciprocitate – în unele cazuri, aceasta este resimţită de către subiect fără o acţiune fizică a obiectului (de exemplu, în cazul dragostei faţă de Divinitate, faţă de obiecte ori diverse concepte neaplicate). Spre deosebire de toate celelalte cazuri, Dragostea în care sunt implicaţi parteneri romantici se serveşte de sexualitate ca dovadă a intimităţii (prin expresia „a face dragoste" se înţelege a avea o relaţie sexuală). Dragostea interpersonală poate fi platonică, concept prin care se înţelege o afecţiune purificată de gesturi sau dovezi de natură fizică.
sper ca te-am ajutat