| anonim_4396 a întrebat:

Buna dimineata. Voi aveti o rutina zilnica "sanatoasa"? Gen eu mi-am propus zilnic sa citesc 10 pagini, sa meditez, sa stau 2 ore fara telefon... Ma intereseaza daca aveti si voi astfel de task-uri.

21 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In legatura cu telefonul: il folosesc DOAR PENTRU CONVORBIRI, pentru asta folosesc un telefon cu butoane.
Pe internet "stau" prezent in continuu (calculatorul trebuie sa ajute omul si nu invers), iar spre seara ma ui la mesajele si stirile primite, caut subiectele care ma intereseaza etc.
In legatura cu alimentatia: prefer sa mananc sanatos, traditional. Respect regula seculara: 2 zile cu carne rosie, 2 zile cu carne alba, 2 zile cu peste si o zi fara carne. Condimentarea diversificata a ingredientelor "bio" folosite este importanta!
Ma deplasez cu mijloace de transport doar daca am o urgenta si daca distanta este relativ mare (dureaza mai mult de o ora pe jos). Evit strazile principale, poluate de gazele de esapament, care sunt foarte daunatoare!
Nu ma agit, nu ma stresez, mai ales pentru lucrurile care s-au intamplat deja (daca au trecut, oricum nu am ce modifica). Prefer sa ma gandesc preventiv, discutand ce e de facut, cu persoanele implicate. Astfel evit si certurile in 99% din cazuri.

| Paula2018 a răspuns (pentru Bula):

Imi place partea cu carnea, nu o stiam, o sa incerc si eu, multumesc! Si o sa tin cont si de ultima parte, dat fiind faptul ca sunt o persoana impulsiva, cateodata prinde bine sa mai evit din certuri.

| Adry05 a răspuns:

Dacă am timp în general citesc un capitol dimineața când mă trezesc și uneori și seara înainte de culcare (cam 20 de pagini)

| MihaelaDart a răspuns:

Bună dimineața! Nu am, zilnic intervin altele și nu îmi iese ceea ce îmi propun. Oricum pe telefon îmi petrec destul de puțin timp, căci în acest timp sunt prinsa in igiena casei, hrănirea câinilor, piața+plimbare cu patrupezii, bucătăreala, siesta la laptop ori un somn de odihnă și seara filme online. Pe timpul verii sunt in acțiune deplină, comenzi pictură și extra făcute, excursii cu turiștii pe care le facem, mâncăm pe unde apucam laughing, telefon când apuc și seara la culcare daca am timp sa mai butonez ori adorm direct cu telefonul in mână.
Când eram mai "tânără" fara griji și responsabilități aveam astfel de taskuri, acum trăiesc momentul ce mi-l fac in secunda următoare.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu am, dar promit că încep de mâine.

| Mosotti a răspuns:

Eu am de mult n pasiuni pe care le exercit si le rotesc la infinit ca-s destule, iar in unele mereu apare ceva nou, si e o rutina misto, niciodata nu ma plictisesc, nu imi propun nimic, eu fac ce simt de la sine, simt ce vreau sa fac fara sa imi pun problema, si curge de la sine la infinit.

Eu am tare impresia ca multi duc lipsa acuta de preocupari, de pasiuni, de chestii marunte pe care le pot face, altfel nu mai erau probleme in mod natural. Pai asa doar un exemplu am, eu vad zilnic 2, 5 ore doua emisiuni f interesante si mereu altele, deci doar asta si imi ia destul timp, de luni pana vineri, in weekenduri nu. Mi se pare suspect dar nu am vazut copii care se plictisesc, nu stiu ce aveti multi din voi care va pierdeti chestia asta mai in colo. Eu ma bucur si cand fac un rebus sau un sudoku, de chestii simple, dar mi-am pastrat copilaria. Daca mai bagi si un jucau pe calculator, gata timpul, sau daca te plimbi, stai de vb cu cineva, etc.

Iar daca se ajunge sa ne punem problema ce sa facem sa alungam rutina adica ceva neplacut, deja undeva este o problema, pentru ca inseamna ca nu vine in mod natural la acele persoane, si isi propun doar constient sa faca una si alta, iar aia nu o sa rezolve cel mai probabil problema, ar trebui gasita cauza care a dus sa se ajunga la pusul problemei. Ca daca nu vine din sine, nu o sa-ti placa ca lumea sa faci acel lucru, e o fortare cumva.

| Paula2018 a răspuns (pentru Mosotti):

In intrebarea mea nu era vorba de plictiseala, era vorba de obiceiuri sanatoase.

| Mosotti a răspuns (pentru Paula2018):

Pai sanatos este orice iti place sa faci, nu doar cititul, deci si plimbari, TV un film, un documentar, un film, discutii cu prietenii, jucat o carte, mancat la o terasa, dus la o piscina, o calatorie, un joc pe calculator, evident si cititul, si statul pe telefon, toate astea sunt sanatoase.

De ce sa stai fara telefon? Te iei dupa astia care fac propaganda anti? Daca faci din toate cate ceva, nimic nu e exagerat, deci e ok. Ca nu poti sta pe tel 24 din 24, ca ai munca, ai treaba acasa, deci automat nu poti exagera. A lasa modernismul nu inseamna ca e mai sanatos neaparat. Din contra, modernismul te poate face sa afli multe, sa evoluezi, sa cunosti, te destupa uneori.

Sa faci ceva miscare si sa nu mananci numai tampenii, in rest e totul okey. Adica orice rutina poate fi sanatoasa daca e cum am spus.

| Donsavas a răspuns:

Poti sa stai maxim 2 ore pe telefon si in rest sa faci altceva.

| Goete a răspuns:

A-ti propune nu este o rutina

| Iote a răspuns:

Nu am un program fix pentru ca mereu intervine ceva ce-mi schimba prioritatile (nu mai sunt in scola happy )
Dar sincer, stau mai mult de 2 ore fara telefon/pc. De citit, citesc mai mult, chiar daca sunt zile cand cad direct in pat, fara cina, deci si fara carte.
Fa-ti program si mai ales, respecta-l. Va fi bine.

| AnastasiaK a răspuns:

Well, eu citesc ori dimineața la cafea ori seara inainte de culcare, dar mai mult de 10 pagini. Stau automat fara telefon mai mult de 2h pentru ca minim 2h pe zi sunt in sala de sport. De meditat nu meditez. Iar in rest, idk. Ideea e ca la mine nu sunt "taskuri", fac chestiile astea pentru ca imi place sa le fac, nu e nimic autoimpus.

| Yurisa a răspuns:

Nu am laughing

| Alexuţ02 a răspuns:

Somn pana la 4-5 ziua ( depinde de zi ), plimbat cu masina, venit acasa, serial, iesit iar pe seara si dormit dimineata pe la 9-10, rutina zilnica

| CleanHeart a răspuns:

Sananesanatoasa, cam asa e la mine
Am zile cand stau non stop pe net si nu fac nimic si sunt zile cand citesc mult, meditez, poate fac ceva productiv, imi vine sa ma plimb toata ziua, rutina mea e bipolara.

| Vikaa a răspuns:

Buna,pentru o rutina zilnica sanatoasa trebuie schimbata in primul rand alimentatia,trebuie eliminata carnea treptat,daca nu poti,barem sa o consumi moderat,in principiu sa fie alte alimente bogat in Ca,Fe,Mg,sa fie pline de vitamine,consuma cat mai multe cereale,consuma multe legume si fructe,consuma foarte multa apa,organismul nostru cere astfel de chestii,dar noi facem cu totul altceva,ciocolata amaruie ajuta mult creierul.,nucile si fisticul idem. Carnea nu ne prea ajuta foarte mult,dar daca e s-o consumi moderat, te ajuta.
P.S. cand gatesti ceva, mai mult prajesti, schimba uleiul de floarea soarelui cu cel uleiul de palmier, are foarte multe vitamine si saruri de care corpul are nevoie.

| TheGentleman a răspuns (pentru Vikaa):

De ce să elimini carnea? Niciun motiv

| Vikaa a răspuns:

Btw,de citit si meditat, nu stiu ce sa zic, dar in principiu totul se roteste in jurul alimentatiei, fa-ti un meniu si un program.

| AnastasiaK a răspuns (pentru Vikaa):

Cred ca se referea la sănatate psihica...iar alimentatia e aproape irelevanta aici.

| lorena66 a răspuns:

Buna. Rutina zilnica nu consta deloc in ce crezi tu. Bu conteaza cat meditezi, cata iarba mananci si cat citesti.
Este vorba de cum ii oferi corpului tau activitatile, mancarea si somnul de care are nevoie. Poate in loc de meditat vrei sa pictezi, sau sa dansezi. Eu nu folosesc programe de genul. Daca erau sanatoase, ma scapau de stres. Cum scap de strez daca ajung sa numar paginile pe care le mai am de citit pana termin, cate ore mai am pana pot sta pe telefon sau daca ajung să tanjesc dupa o bucata de ciocolata. Apropo, legat de dietele astea, ca si ele tin de stilul sanatos de viata: poti manca oricand ciocolata, dar nu in exces. Daca nu mai ai glucoza in creier se poate instala starea de coma, dar bine, asta daca treci dintr o extrema in alta.
Concluzie: organizeaza-ti timpul seara, nu cu o saptamana inainte. Vei deveni stresata cand vei afla ca azi s-a schimbat programul si nu ti iese timpul sa citesti. Sper ca te-am ajutat.

| Paula2018 a răspuns (pentru lorena66):

Nici pe departe. Pe mine lucrurile astea ma ajuta, nu ma agita. Fiecare cu stilul lui.