| Duucu a întrebat:

Ma distruge lumea in care stau,si ma refer doar la mine, nu cred ca altii aveti probleme de genul.Stau la tara, m-am mutat la 5 ani aici deoarece viata la oras nu a fost asa de prielnica sanatatii... stiu parintii mai bine.Treaba ce ma framanta pe mine: De ce TARANII sunt ANIMALE.De ce taranii nu se pot adapta evolutiei,si prefera sa ramana niste animale,sa se bata,sa le aud manelele lor cum rasuna in telefon,ca nah,"asa place la ei". Care este parerea voastra despre ei? (eu nu m-am referit la taran ca locuitor la tara,fiinta sunt unele persoane normale, ci la acei tarani neadaptati)

Răspuns Câştigător
| DakotaRoyse a răspuns:

Noh aşe...
Ţăranii tăi (oamenii de la sate) sunt ţărani (bădărani) să înţeleg. Până la urmă TOŢI oamenii de la sate sunt bădărani, într-un fel sau altul, exceptându-i pe "ciudaţii" satului, adică cei ce îşi văd de treaba lor şi nu se bagă în treaba altora. Puţini, dom'le, puţini.
Te întreb pe tine: cum crezi că ar putea să se "adapteze evoluţiei" când ei au grijă de nişte fiinţe neevoluate (aka animale pe lângă casă) şi în timpul liber merg să se cinstească cu un pahar, că doar nu o să citească o carte.
Majoritatea dintre cei de la sate sunt învăţaţi că "trebuie să lucreze, nu să gândească". Eu am colegi de şcoală de pe sate (22 din 26) şi părinţii lor spun asta profesorilor: "dacă nu învaţă, spuneţi-mi, să nu-l mai ţin la oraş, că-i lucru destul de făcut acasă". Ce crezi că învaţă odraslele? Acelaşi lucru. Că învăţătura nu e pentru ei, ei trebuie să muncească în continuare, fără să decidă sau să îşi ofere oportunităţi lor înşişi de a scăpa de munca fizică şi traiul de jos, greu.
Şi evident, cu asemenea gândire, nu o să ne uităm la Discoveri sau la Neşănăl giografic, ci la orice altceva care dă voie bună şi îi "prinde" uşor, după o lungă zi de lucru (adică se lasă manipulaţi de televizor - care au).
Hai, că de bătrâni şi adulţi nu poţi spune nimic, ei au crescut şi aşa vor rămâne mereu, problema e că nici cei tineri nu vor să se descotorosească de această moştenire, pentru că ei "îşi respectă părinţii şi nu le calcă vorba". Deci mai bine facem afaceri ilegale prin sat, sau dacă e nevoie mergem în Italia la muncă pentru bani, decât să terminăm un liceu, o facultate, să facem rost de o finanţare şi să ne întoarcem în sat să deschidem o fermă (de exemplu, zic şi eu).
Stai liniştit, că lumea se schimbă. Ţăranii de azi ajung mâine în oraş, şi o să vadă că s-a demodat ascultatu' de manele pe telefoane şi că nici paietele nu mai sunt trendi, şi-atunci o să se facă linişte.
Părerea mea despre ei este că sunt oameni cu viitor în pungă. Toţi cu soarta lor primită de la părinţi, de la cel de sus, de la cine-or fi primit, şi nu încearcă nicicum (nu că ar avea creierul necesar să gândească) să se dezvolte. Sunt oameni înguşti la minte(puţini trec de nivelul ăsta), interesaţi doar de superficialităţile vieţii: materialisme, kitsch, alte efemerităţi şi muncă muncă muncă, pentru a face rost de bani; kitsch-ul nu e gratis.
Îi respect pe cei ce reuşesc să fie înţelepţi în timp (puţini mai reuşesc asta în zilele noastre) şi au curajul de a ajuta şi de a da de la ei fără să ceară ceva în schimb (eu sunt din Maramureş, la noi mai vezi aşa ceva).
Da, ştiu, s-ar putea să-mi spui că am cam încurcat ţăranul de la ţară cu omul neadaptat (e greşit să spui neadaptat - e adaptat până la urmă, adaptat cerinţelor vieţii pe care o duce - e neadaptat pentru tine sau cei ca tine, pentru că tu vrei altceva de la viaţă).
Apăi, cred că aşa îţi faci mai mult stres la ţară decât la oraş happy Şi stai liniştit, eu stau la oraş, şi am aceeaşi problemă ca tine cu "neadaptaţii" ce stau temporar aici laughing

| Duucu explică (pentru DakotaRoyse):

Te respect, amin!

| DakotaRoyse a răspuns (pentru Duucu):

laughing Noh mulţam happy

7 răspunsuri:
| YoOYoO a răspuns:

Sal'tare!
Cu asta am de a face si eu in vacanta, cand merg la tara si stiu cum e. Atunci cand le aud manelele ingrozitoare ori stau in casa cu muzica in casti. ori incep un,, razboi" cu eilaughing: Dau si eu muzica tare, ca sa-i sperii(mai ales ca e rockhee hee ).
Unii se mai iau de mine ca niste... dar ori nu-i bag in seama, ori le-o-ntorc atunci cand am inspiratiehappy.
Uneori incerc sa-i inteleg si chiar reusesc, dar alteori nu au nicio logica. Am noroc [,] ca ai mei sunt mai respectati in sat... asa ai putea sa incerci sa devi si tu. Daca esti prea enervat poti sa mergi pe camp(cred ca aia asa ceva) si sa te plimbi. Poate sa iei si o foaie si niste creioane sa desenezi sau sa scrii, sau poti sa faci poze. Pe mine, cel putin, asta ma elibereaza. Sau ai putea doar sa mergi, si sa te pui in mijlocul lui pe jos si sa te uiti la cer si sa visezi...
Succes!
Abracadabrabye!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te-ai mutat la tara? si esti destept? adapteaza-te.ca tu ai venit peste ei.nu ei peste tine.intelege-i.acceptai.lasa prostiile. taranineadaptati? NU. orasean neadaptat.la tara.si te mai dai si destept.

| val31989 a răspuns:

Buna happy.
Si eu traiesc la sat (m-am nascut la sat)
Ai dreptate sint unii oameni ft rai, care nu au idee despre lume... dar ce sa le faci astia sunt ei, trebuie sa'i acceptam asa cum sint ei. Alta modalitate nu exista cred eu big grin
(P.S. Zi de zi dau peste ANIMALE de astea )

| RΔϟVAη a răspuns:

Si eu am bunici la tara. Niste vecini sunt amabili, altii de gasca, altiila fel cu ii descrii tu. Vorbesc cu cei care pot vorbii. Nu bag in seama manelistii, imi vad de treaba mea, si ei de treaba lor. Nu ai ce sa le faci straight face. Eu am parul putin mai lung si ascult muzica normala : (dubstep, rapp,) si nu ma consider mai superior lor, dar crezi ca nu ma enerveaza cu glumele lor de curatatori de cartofi? Incearca sa-i ingnori si nu cred ca au motive sa te jigneasca sau ceva de genul.

| Calancea_Andreea_1992 a răspuns:

Uite eu am stat si eu la tara si am Fost la fel ca tien dura ca m am mutat in Belgia, dar asta nu conteaza, faptul e ca daca nu ar fi taranii astia animale cum sunt ei daca nu ar fi nu am avea ce manca si nu le place sa evolueze fiind ca le place sa fiie asa.