| b342 a întrebat:

nu credeti ca persoanele ca : mariaioana, Little Tweety, elasexygagica, ar cam trebui sa dispara de pe TPU? ma refer ca nu dau exemple prea bune, pun intrebari legate de anumite chestii scarboase.Ma gandesc ca pot influenta rau pe unii copiii. { eu imi spun parerea }
Voi ce credeti? :d

Răspuns Câştigător
| AndreYoman a răspuns:

Postari obscene dea dreptul, eu zic sa fie raportati.

5 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

...da te-ai gandit ca astia sunt de fapt copii? nu ar tr sa dispara ei, fiindca uneori ma amuza! ar tr sa dispara prostii care pun botul la intrebarile lor!

| AndreYoman a răspuns:

Ce este interzis pe TPU.ro?
In principiu, noi ne dorim ca TPU.ro sa fie o agora, un spatiu al exprimarii libere, unde toti membrii comunitatii noastre sa se poata simti in largul lor si unde sa poata interactiona nestingheriti. Cu toate acestea, trebuie sa ne amintim tot timpul ca libertatea noastra este limitata de libertatea celorlalti si ca, asemeni oricarui alt spatiu public, TPU.ro are cateva reguli de conduita pe care trebuie sa le respectam cu totii.
In linii mari, pretindem utilizatorilor nostri urmatoarele:
-respectul reciproc
-formularea clara a ideilor
-combaterea cu argumente a unei idei si nu desfiintarea preopinentului prin intrebuintare de injurii.

Fiindca aceste aspecte nu sunt mereu intelese la fel de toata lumea, iata o expunere punctuala a ceea ce nu permitem noi pe TPU.ro:
la nivelul postarilor, se considera ca nepermis tot ce este pasibil de respingere:
- injuriile, limbajul obscen, agresiunea verbala si amenintarile de orice fel;
- manifestari ale intolerantei fata de orice etnie si fata de optiunile religioase, politice, sexuale etc. ale fiecaruia; instigarea la ura si intoleranta;
- spam/publicitate nesolicitata;
- rezolvarea de teme pentru acasa prin intermediul postarilor pe TPU;
- postarile triviale sau care nu corespund cu specificul site-ului;
- postarile care nu sunt formulate tinand cont de regulile minimale ale gramaticii;
- postarile care instiga la acte ilegale (ex: piraterie, consum de substante interzise, furt etc)
- postarile care incalca drepturile de autor, oferind informatie preluata din alte surse, fara precizarea acestor surse.
Hartuirea utilizatorilor;
Abuzul de orice fel (abuzul de dreptul de a posta, abuzul de dreptul de a vota sau de orice alta functie de pe site);
Asumarea identitatii altor utilizatori;
Hacking.

Cine nu este de acord cu aceste reguli este liber sa ne comunice acest aspect si, daca situatia nu poate fi solutionata astfel incat toata lumea sa fie multumita, este liber sa isi incheie activitatea pe TPU.ro.
Ce sanctiuni se aplica celor care nu respecta regulile de mai sus?
In functie de gravitatea fiecarei situatii, pe TPU se aplica diferite sanctiuni:
eliminarea postarilor neconforme;
setarea contului de utilizator astfel incat respectivul sa nu poata posta nimic direct pe site si sa aiba constant nevoie de validarea postarilor (descriam mai sus cum decurge aceasta validare, vezi intrebarea:"m postat o intrebare, dar nu a aparut pe site. Ce se intampla?" si intrebarea "Am postat un raspuns, dar nu a aparut pe site. Ce se intampla?");
suspendarea contului pe o durata de 30 de zile (detalii mai jos);
revocarea dreptului de a raporta (vezi intrebarea "Ce se intampla daca raportarile sunt injuste sau abuzive?");
revocarea dreptului de a vota intrebari sau raspunsuri (se aplica acelor utilizatori care voteaza abuziv);
revocarea dreptului de a utiliza chat-ul;
stergerea contului;
in cazul comportamentelor care intra sub incidenta legii, ne rezervam dreptul de a depune plangere penala si de a sesiza organele abilitate.

| AndreYoman a răspuns:

Sa PLECE!
Vreau sa spun mai ales ultimul user!

| crissmay a răspuns:

Daca pun asemenea intrebari chiar ar trebui sa dispara.Cand citesti cate o intrebare de asta ti se face rau.(mie asa mi se intampla)

| QueenD009 a răspuns:

Da asa este cred că ar trebui sa dispară de pe TPU.