| AlexandruRusu11 a întrebat:

Bună seara! Pot sa alimentez un amplificator auto de 400w folosind un redresor de 24v?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Da, dar se va arde aproape instant tongue

| sierra1 a răspuns:

Ce tensiune (volți) are nevoie amplificatorul pentru a funcționa?

| mihai69 a răspuns:

Doar dacă e prevăzut din fabrică să poată fi alimentat şi la 12, şi la 24 V.
Şi alimentatorul trebuie să poată oferi minimum 25 A.

| Arthiom a răspuns:

Daca amplificatorul e cu destinatie auto atunci scrie sigur pe el tensiunile de alimentare, ceva gen "12/24 v only"/ "suitable for 12/24v/ 12v car audio systems" etc.

Cel mai probabil amplificatorul tau e clasa D, daca e pentru auto.

Dar asta nu e unicul aspect, tensiunea de iesire a redresorului trebuie sa fie foarte bine filtrata, altfel o sa ai impresia ca e amplificatorul defect. Si mai sunt destule aspecte, curentul maxim continuu, curentul maxim de varf, repetitiv de varf, etc.
Nu cred ca un redresor auto se preteaza pentru aplicatii audio.

Întrebări recente