| AlexandruRusu11 a întrebat:

Bună seara! Pot sa alimentez un amplificator auto de 400w folosind un redresor de 24v?

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Da, dar se va arde aproape instant tongue

| sierra1 a răspuns:

Ce tensiune (volți) are nevoie amplificatorul pentru a funcționa?

| mihai69 a răspuns:

Doar dacă e prevăzut din fabrică să poată fi alimentat şi la 12, şi la 24 V.
Şi alimentatorul trebuie să poată oferi minimum 25 A.

| Arthiom a răspuns:

Daca amplificatorul e cu destinatie auto atunci scrie sigur pe el tensiunile de alimentare, ceva gen "12/24 v only"/ "suitable for 12/24v/ 12v car audio systems" etc.

Cel mai probabil amplificatorul tau e clasa D, daca e pentru auto.

Dar asta nu e unicul aspect, tensiunea de iesire a redresorului trebuie sa fie foarte bine filtrata, altfel o sa ai impresia ca e amplificatorul defect. Si mai sunt destule aspecte, curentul maxim continuu, curentul maxim de varf, repetitiv de varf, etc.
Nu cred ca un redresor auto se preteaza pentru aplicatii audio.